Strona główna ŁAŃCUT Gmina Łańcut wprowadza najniższe w powiecie łańcuckim stawki podatków od nieruchomości

Gmina Łańcut wprowadza najniższe w powiecie łańcuckim stawki podatków od nieruchomości

0
Reklama

Rada Gminy Łańcut jednogłośnie przegłosowała plan obniżenia podatków od nieruchomości, przedstawiony przez wójta Jakuba Czarnotę. Przyjęta 29 listopada uchwała oznacza, że w przyszłym roku podatek od domów będzie niższy o 13%, natomiast podatek od budynków gospodarczych i garaży wolnostojących zmniejszy się aż o 40%, nie zmieni się wysokość podatków od gruntów.


W praktyce oznacza to, że stawki podatków od nieruchomości płacone przez mieszkańców tj. domów, garaży czy działek będą od przyszłego roku najniższe w powiecie łańcuckim. Na zmianach skorzystają też rolnicy. Wójt zaproponował, by właściciele gospodarstw rolnych płacili preferencyjną stawkę podatku rolnego w wysokości 372 za hektar, choć stawka wskazana w rozporządzeniu Ministra Finansów daje możliwość wprowadzenia podatku na poziomie 448 zł za hektar.

Reklama


Z ulgą mogą odetchnąć przedsiębiorcy. Od przyszłego roku zetkną się z podwyżkami składek na ZUS, wzrostem kosztów wynagrodzeń i wyższymi cenami energii. Tymczasem jeśli chodzi o podatki od nieruchomości związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej to te na wniosek radnej Katarzyny Bujak pozostaną na poziomie z 2023 roku i będą wyraźnie niższe niż w większości gmin powiatu łańcuckiego (niższe niż w gminie Łańcut stawki dla firm ma gmina Czarna). Górne stawki podatków lokalnych reguluje rozporządzenie Ministra Finansów, a te zakłada, że podatek od domów nie może być wyższy niż 1,15 zł za 1m/ 2 , podatek od działki 0,71 za 1m/ 2 , natomiast podatek od garażu 11,17 zł za 1m/ 2 . Wiele samorządów, często z uwagi na trudną sytuację finansową, decyduje się na stawki wskazane przez ministra lub zbliżone do tego poziomu.

Zupełnie naczej sytuacja wygląda w gminie Łańcut, gdzie zgodnie z propozycją wójta podatek od domów radni obniżyli z 0,78 zł do 0,67 zł za metr kwadratowy, a podatek od garaży i budynków gospodarczych spadł z 5,8 zł do 3,5 zł za każdy metr powierzchni. Znacznie niższy niż w rozporządzeniu będzie podatek od działki, w gminie Łańcut mieszkańcy zapłacą 2,9 zł za ar tj. mniej niż 50% górnej stawki wskazanej przez ministra.

Stabilna sytuacja finansowa, bardzo niskie zadłużenie gminy, szereg reform optymalizujących wydatki, a także szukania środków na inwestycje w pierwszej kolejności w programach zewnętrznych, a nie portfelach mieszkańców pozwalają nam obniżyć podatki dla mieszkańców do najniższego poziomu w powiecie łańcuckim – wyjaśniał na sesji wójt Jakub Czarnota.


Według szacunków Referatu Finansowo – Podatkowego Urzędu Gminy Łańcut dzięki preferencyjnym stawkom podatków od nieruchomości w kieszeniach mieszkańców gminy, rolników oraz przedsiębiorców działających na naszym terenie, zostanie w przyszłym roku około 2,8 miliona złotych.

Reklama
Poprzedni artykułPLK: Sieć kolejowa przejezdna
Następny artykułDriftował na oblodzonej drodze bez prawa jazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!