Dziś pogrzeb prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Samorządowiec zmarł w poniedziałek, dzień po tym, jak podczas finału WOŚP został ugodzony nożem. Miał 53 lata.

Uroczystości pożegnalne trwają od czwartku. W tym dniu trumna z ciałem tragicznie zmarłego wystawiona została w Europejskim Centrum Solidarności, skąd w piątek przeniesiona została do Bazyliki Mariackiej, w której spocznie zmarły.

W całym kraju dzień dzisiejszy jest dniem żałoby narodowej, poszczególne miasta i miasteczka oddały hołd zmarłemu zarządzając własne dni żałoby, wiece pamięci oraz apele.

Paweł Adamowicz rządził Gdańskiem ponad 20 lat. W listopadzie 2018 Paweł Adamowicz, kandydując z ramienia komitetu “Wszystko dla Gdańska”, w II turze (w której poparły go m.in. Koalicja Obywatelska i środowiska lewicowe) ponownie został wybrany na prezydenta Gdańska, pokonując w głosowaniu Kacpra Płażyńskiego z PiS. Zginął po ciosach nożem zadanych podczas tzw. “światełka do nieba” podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozostawił żonę i dwójkę córek.