Strona główna POLITYKA Dziś pogrzeb Pawła Adamowicza. W całym kraju trwa żałoba narodowa

Dziś pogrzeb Pawła Adamowicza. W całym kraju trwa żałoba narodowa

0
Reklama

Dziś pogrzeb prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Samorządowiec zmarł w poniedziałek, dzień po tym, jak podczas finału WOŚP został ugodzony nożem. Miał 53 lata.


Uroczystości pożegnalne trwają od czwartku. W tym dniu trumna z ciałem tragicznie zmarłego wystawiona została w Europejskim Centrum Solidarności, skąd w piątek przeniesiona została do Bazyliki Mariackiej, w której spocznie zmarły.
W całym kraju dzień dzisiejszy jest dniem żałoby narodowej, poszczególne miasta i miasteczka oddały hołd zmarłemu zarządzając własne dni żałoby, wiece pamięci oraz apele.
Paweł Adamowicz rządził Gdańskiem ponad 20 lat. W listopadzie 2018 Paweł Adamowicz, kandydując z ramienia komitetu „Wszystko dla Gdańska”, w II turze (w której poparły go m.in. Koalicja Obywatelska i środowiska lewicowe) ponownie został wybrany na prezydenta Gdańska, pokonując w głosowaniu Kacpra Płażyńskiego z PiS. Zginął po ciosach nożem zadanych podczas tzw. „światełka do nieba” podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozostawił żonę i dwójkę córek.
 

Reklama
Poprzedni artykułSanok: Policjanci zatrzymali trzech nastoletnich włamywaczy
Następny artykułBircza: Wszczęto postępowanie ws. usunięcia pomnika poległych w walce z UPA