Strona główna PRZEMYŚL Przemyśl: Fałszywe hormony z Rosji w paczce pocztowej

Przemyśl: Fałszywe hormony z Rosji w paczce pocztowej

0
Reklama

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Przemyślu podczas kontroli przesyłek pocztowych zatrzymali 250 szt. ampułek zawierających sfałszowany preparat (hormonu wzrostu).

Podczas rutynowej kontroli przesyłek pocztowych, uwagę funkcjonariuszy KAS  z Oddziału Celnego w Przemyślu zwróciła przesyłka z Rosji, adresowana do mieszkańca woj. podkarpackiego. W paczce ważącej blisko 2,5 kg  miały znajdować się żarówki warte 39 USD.

Reklama

W wyniku rewizji przesyłki okazało się, że zamiast żarówek w środku znajduje się 250 szt. ampułek preparatu oznaczonego logo jednej z światowych firm farmaceutycznych. Oznakowanie ampułek sugerowało, że są to preparaty zawierające hormon wzrostu.

 

Zbadano substancje

Funkcjonariusze KAS skierowali wykryte ampułki do badań w laboratorium celno-skarbowym w Przemyślu, podczas których okazało się, że wykryte preparaty zawierają substancję, znajdująca się na liście substancji i metod  zabronionych, objętych międzynarodową konwencją o zwalczaniu dopingu w sporcie, jako środek maskujący. Wątpliwości co do uznania wykrytych preparatów jako leków czy wyrobów medycznych potwierdził także Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który w swojej opinii stwierdził, że zatrzymany produkt nie jest ujęty ani w krajowym ani wspólnotowym rejestrze produktów leczniczych.

Funkcjonariusze KAS powzięli także przypuszczenie, że preparaty znajdujące się w przesyłce z Rosji mogą być produktami podrabianymi. Próbki towaru zostały przesłane do koncernu, którego logo widniało na opakowaniach preparatu.

Podejrzenia funkcjonariuszy także w tym przypadku zostały potwierdzone. Poszkodowana firma złożyła wniosek o ściganie i ukaranie sprawcy przestępstwa z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej, określając poniesione straty na ponad 60 tys. złotych.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

źr. KAS

Reklama