Strona główna POLITYKA W niedzielę wybory. Wybierzemy włodarzy gmin oraz radnych

W niedzielę wybory. Wybierzemy włodarzy gmin oraz radnych

0
Reklama

21 października 2018 r., czyli już w najbliższą niedzielę, odbędzie się I tura wyborów samorządowych. Podczas głosowania wybierać będziemy prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin oraz radnych.


Głosowanie w lokalach wyborczych będzie trwało od godz. 7:00 do 21:00. W wyborach samorządowych 2018 wybierzemy włodarzy naszych miast- na Podkarpaciu  prezydentów w miastach prezydenckich : Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Tarnobrzegu, Mielcu i Stalowej Woli, burmistrzów w mniejszych miastach i wójtów gmin oraz radnych gmin, miast, powiatów oraz radnych sejmiku województwa.
Ogółem wybierzemy 6 prezydentów, 45 burmistrzów oraz 109 wójtów gmin a także 33 przedstawicieli do sejmiku województwa.
W naszym województwie do głosowania uprawnionych jest 1 720 443 mieszkańców, którzy głos będą mogli oddać aż w 1 805 lokalach wyborczych (obwodach).
Trwają właśnie ostatnie dni kampanii wyborczej, która kończy się 19 października (piątek) o północy i będzie trwać aż do zakończenia głosowania w niedzielę o 21:00. Podczas ciszy wyborczej jest zakaz agitowania wyborczego, roznoszenia i rozklejania materiałów wyborczych, a także emitowania spotów.
Jeśli w I turze wyborów nie zostaną wyłonieni włodarze naszych gmin i miast, po dwóch kandydatów z największą liczbą głosów ponownie będzie się mogła ubiegać o stanowisko w II turze głosowania, która będzie miała miejsce 4 listopada.
W lokalach wyborczych dostaniemy, zależnie od miejsca zamieszkania trzy bądź cztery karty. Pierwsza będzie dotyczyć wyboru kandydata na prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Na drugiej oddamy jeden głos na radnego gminy lub miasta. Na trzeciej postawimy jeden krzyżyk przy kandydacie do rady powiatu, natomiast na czwartej, spośród 11 list, wybierzemy jednego przedstawiciela do sejmiku województwa.
Pamiętajmy, mamy 4 głosy, większa liczba skreśleń na kartach wyborczych skutkować będzie unieważnieniem głosu.
 

Reklama