Strona główna POLITYKA Nowe otwarcie w polsko-niemieckich relacjach

Nowe otwarcie w polsko-niemieckich relacjach

0
Reklama

W atmosferze zacieśniania współpracy przebiegło spotkanie ministrów Krzysztofa Hetmana i Dariusza Klimczaka z wicekanclerzem, federalnym ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem. Rozmawiano też m.in. o wyzwaniach stojących przed gospodarkami Polski i Niemiec, gospodarce morskiej.

Dobrze rozwijająca się polska gospodarka to dobra wiadomość dla Niemiec, ale z drugiej strony dla Polski bardzo ważna jest kondycja niemieckiego przemysłu. Chcielibyśmy, aby w tych trudnych czasach – także biorąc pod uwagę konsekwencje napaści Rosji na Ukrainę – Polska i Niemcy mogły na siebie liczyć, jako na niezawodnych partnerów i przyjaciół 

– podkreślił podczas spotkania minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Reklama

Szef MRiT dodał, że w interesie obu krajów jest stałe przenoszenie współpracy gospodarczej na jeszcze bardziej zaawansowany poziom.

Przed nami dobre czasy współpracy w przyjaznej atmosferze takiej jaka od zawsze towarzyszyła rozmowom w formule weimarskiej 

 zaznaczył.

Polska jest naszym sąsiadem, bliskim sojusznikiem i jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Nasze gospodarki, ale także nasi obywatele, są ze sobą ściśle powiązani. Dlatego cieszę się, że mamy teraz możliwość ożywienia naszej współpracy. W tym celu możemy przywrócić Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze, ściśle współpracować w UE, a także rozszerzyć Trójkąt Weimarski z Polską, Niemcami i Francją o konkretne projekty gospodarcze 

– powiedział wicekanclerz, federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robert Habeck.

Współpraca gospodarcza i jej wzmacnianie to niejedyne tematy rozmowy ministrów obu krajów. Spotkanie było poświęcone również odbudowie Ukrainy (może być ona kolejną płaszczyzną współpracy firm polskich i niemieckich z ukraińskimi partnerami), sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, współpracy na forach unijnych (polityka przemysłowa, polityka cyfryzacji, polska prezydencja w UE w pierwszym półroczu 2025 r.) czy gospodarce morskiej.

Polsko-niemieckie relacje gospodarcze

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. W 2022 r. obroty handlowe wyniosły niemal 169 mld euro (eksport – ponad 95,5 mld euro, import – ponad 73,3 mld euro).

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, Polska w 2022 r. znalazła się na 4 miejscu na świecie wśród największych dostawców towarów na rynek niemiecki i na 5 miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec. Łącznie pod względem wielkości obrotów handlowych Polska była dla Niemiec 5 największym partnerem na świecie.

Według danych NBP, Niemcy są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce (po Holandii). Łączna wartość kapitału zainwestowanego przez niemieckie firmy w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ponad 42,5 mld euro.

źr. MRiT

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!