Strona główna WIADOMOŚCI Sezon na zbiór nasion trwa. Niestety braknie bukwi

Sezon na zbiór nasion trwa. Niestety braknie bukwi

0
Reklama

Rok 2018 jest rokiem rzadko spotykanego urodzaju nasion drzew leśnych – obficie obrodziły niemal wszystkie gatunki. Tylko bukwi w tym roku nie będzie

W wyznaczonych drzewostanach dębowych leśnicy zebrali już 50 ton żołędzi, które posłużą do hodowli młodych drzewek przez najbliższe lata. Zebrano też 12 ton szyszek jodły – po ich wyłuszczeniu będzie blisko 1200 kg nasion tego drzewa.
Jodła wykształca szyszki, które w jesieni rozsypują się zupełnie, dlatego trzeba je zbierać na przełomie sierpnia i września.  Żeby je zerwać z wierzchołka jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy.
Najwyższe jodły mają nawet 45 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi. Dotarcie do korony drzewa wymaga często zmontowania 8-10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, by wejść między gałęzie korony.
W tym roku brakuje bukwi, ale zapasy zgromadzone w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla pozwolą na hodowanie sadzonek w potrzebnej liczbie. Ponieważ buk owocuje obficie raz na kilka lat, konieczne jest gromadzenie zapasów jego w komorach chłodniczych, co pozwala zachować coroczny rytm zalesień i odnowień w drzewostanach, zwłaszcza w tak  bardzo „chudy rok” dla buka, jak obecny.
Od wielu dni podkarpaccy leśnicy gromadzą także nasiona m.in. brzozy, olszy czarnej, wiązu, lipy, grabu i jawora. Zbierane są też nasiona kaliny, tarniny, głogu, jabłoni czy jarzębu, które posłużą do hodowli gatunków, sadzonych jako domieszki biocenotyczne w uprawach leśnych. Zbiór szyszek z sosen, świerków i modrzewi będzie prowadzony w grudniu.
Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych a najcenniejsze nasiona pochodzą z tzw. drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W lasach krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew. Tegoroczny urodzaj leśnicy wykorzystują też do inicjowania obsiewu naturalnego. Poprzez odpowiednie przygotowanie gleby oraz dopuszczenie światła umożliwiają siewkom przetrwanie. Odnowiony w ten sposób las jest zdrowszy i nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych.
źr. RDLP Krosno 

Reklama
Poprzedni artykułMedyka: Irakijczyk szedł pieszo do… Niemiec
Następny artykułW niedzielę wybory. Wybierzemy włodarzy gmin oraz radnych