Strona główna KULTURA Muzeum w Markowej odwołuje obchody upamiętniające Polaków ratujących Żydów

Muzeum w Markowej odwołuje obchody upamiętniające Polaków ratujących Żydów

0
Reklama

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów organizowanych przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Instytucja ta nie rezygnuje jednak z upamiętnienia bohaterów.


W związku z epidemią koronawirusa Muzeum Polaków Ratujących Żydów planuje upamiętnienie bohaterów poprzez kampanie w internecie. Jak piszą:
W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie rezygnujemy jednak zupełnie  z upamiętnienia bohaterów. Zapraszamy do śledzenia kampanii edukacyjno-popularyzacyjnej prowadzonej na oficjalnym profilu Facebook Muzeum. Poświęcając chwilę stają się Państwo częścią upamiętnienia niezwykłych osób, które z narażeniem życia pomagały ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę.


Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 r. Dzień ten obchodzony jest 24 marca i ma charakter państwowy. Dla Muzeum w Markowej Jest to dzień szczególny, bo ustanowiono go w rocznicę śmierci naszych patronów – Rodziny Ulmów z Markowej. Wraz z ukrywanymi u nich Żydami z rodzin Goldmanów zostali oni rozstrzelani przez niemieckich żandarmów, 24 marca 1944 r.

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułDwa przypadki zarażenia koronawirusem w powiecie mieleckim
Następny artykułCzterech mężczyzn zatrzymanych. Usłyszeli zarzuty pobicia 24-latka