Strona główna ŁAŃCUT Jacek Sasin z wizytą w Łańcucie. Promował rządowy program „Polski Ład”

Jacek Sasin z wizytą w Łańcucie. Promował rządowy program „Polski Ład”

0
Jacek Sasin w Łańcucie źr. PUW
Reklama

Wicepremier, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin spotkał się wczoraj z personelem Centrum Medycznego w Łańcucie. Wicepremierowi towarzyszyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Po zakończeniu wizyty w CM w Łańcucie, minister spotkał się z dziennikarzami. W trakcie konferencji nawiązał do zaangażowania spółek Skarbu Państwa  w walkę z pandemią.

Reklama

– Cieszę się, że we wsparcie ochrony zdrowia angażują się spółki Skarbu Państwa. Centrum Medyczne w Łańcucie otrzymało fundusze m.in. od PZU i PGNiG na niezbędny sprzęt. Rola państwowych firm okazała się też istotna podczas walki z pandemią. Ich wkład łącznie to ok 200 mln zł – powiedział. 

Jacek Sasin odniósł się także do planów polskiego rządu w zakresie poprawy jakości ochrony zdrowia. 

– Naszą ambicją nie jest tylko to, aby zwiększać liczbę lekarzy, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia, ale chcemy również, aby ta kadra była dobrze opłacana. Zapowiadamy stały wzrost wynagrodzeń personelu medycznego.

Wicepremier dziękując personelowi szpitala za wysiłek w czasie pandemii, zaapelował także o udział w Narodowym Programie Szczepień. 

– Dzisiaj potrzebna jest bardzo mocna mobilizacja nas wszystkich w zakresie szczepień, aby jak najwięcej osób zostało zaszczepionych. 

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała szczególna rolę Centrum Medycznego w Łańcucie, w czasie kolejnych fal zakażeń koronawirusem. 

– Był to szpital jednoimienny, a wiec pierwszy szpital dedykowany pacjentom, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. To oczywiście wymagało ogromnego zaangażowania ze strony personelu.  Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować zespołowi prof. Andrzeja Cieśli oraz prezesowi CM w Łańcucie za to, że tak dobrze realizowali opiekę nad pacjentami z Podkarpacia i nie tylko – mówiła wojewoda Ewa Leniart. 

Wojewoda przypomniała także proces przekształcenia jednostki w szpital jednoimienny oraz wysokość nakładów, jakie na ten cel były kierowane. 

– Jako administracja państwowa aktywnie wspieraliśmy szpital w okresie pandemii. Przekazane zostały m.in. środki w wysokości 740 tys. zł na modernizację i przygotowanie placówki do pełnienia roli szpitala jednoimiennego a potem szpitala koordynującego. Dodatkowo, niemal 200 tys. zł przeznaczyliśmy na modernizację instalacji tlenowej – wyliczała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także o wsparciu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W czasie pandemii do łańcuckiej placówki trafiło m.in: 105 pomp infuzyjnych, 38 kardiomonitorów, 16 respiratorów, 2 aparaty USG, aparat EKG i RTG oraz środki ochrony osobistej.

W trakcie konferencji głos zabrała również Małgorzata Sadurska – członek zarządu PZU. 

My traktujemy nasze zaangażowanie – mówię to jako przedstawicielka zarządu spółki Skarbu Państwa  – jako realizacja w praktyce idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Aktywnie przystąpiliśmy do walki z koronawirusem, przeznaczając na ten cel ok. 25 mln zł – wyliczała Malgorzata Sadurska. 

Kazimierz Gołojuch – poseł ziemi łańcuckiej –  podziękował medykom oraz załodze szpitala, jednocześnie nawiązał do słów wicepremiera Jacka Sasina dot. Polskiego Ładu.

– Rozmawiałem  z przedstawicielami lokalnego samorządu i wiem, że wnioski są już gotowe. Bardzo cieszymy się, że niebawem do Polski samorządowej trafi 20 mld zł. A po nich zostaną uruchomione kolejne nabory – dodał Kazimierz Gołojuch.

Nabór wniosków o dofinansowanie w pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych trwa do 15 sierpnia 2021 r. 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!