Telewizja

W 2013 roku, obecnie używany  standard DVB-T zastąpił sygnał analogowy. Teraz czeka przejście na nowszy standard DVB-T2.  Co to oznacza dla naszych telewizorów?

Rozpoczęły się testy nowego standardu, które mają potrwać 3 miesiące. Natomiast całkowita zmiana DVB-T na DVB-T2, zaplanowana jest na 30 czerwca 2022. Do tej pory telewizja naziemna w Polsce, wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Zmiana standardu nadawania jest spowodowana koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby  budowy sieci 5G.Nowy standard, to też nowe możliwości. Druga generacja standardu pozwala na umieszczenie większej liczby kanałów telewizyjnych w HD, przy użyciu mniejszej liczby częstotliwości. Dzięki temu nadawcy będą mogli wprowadzić bogatszą ofertę programową z wyższą jakością obrazu i dźwięku. Możliwe będzie również przesyłanie  kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K/Ultra HD.

Czy, żeby odbierać sygnał trzeba będzie wymienić telewizor?  Niestety ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.  Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest zajrzenie do instrukcji odbiornika i sprawdzenie czy ma wbudowany tuner DVB-T2.  Jeśli dokonaliśmy zakupu telewizora po 2015 roku, to najprawdopodobniej mamy już wbudowany tuner DVB-T2. W przypadku, gdy okaże się, że telewizor nie obsługuje nowego standardu, nie trzeba będzie wymieniać go na nowszy i wystarczy dokupić zewnętrzny tuner DVB-T2.