Strona główna POLSKA I ŚWIAT Przekazy pieniężne w euro w ciągu dziesięciu sekund

Przekazy pieniężne w euro w ciągu dziesięciu sekund

0
Reklama

W środę posłowie do PE przyjęli nowe przepisy, które mają zapewnić natychmiastowe dotarcie przelewanych środków na rachunki bankowe klientów detalicznych i firm w UE.

Nowe rozporządzenie ma na celu zapewnienie, że klienci detaliczni i firmy, zwłaszcza MŚP, nie będą musieli czekać na swoje pieniądze, a także zwiększenie bezpieczeństwa przelewów. Banki i inni dostawcy usług płatniczych (PSP) będą musieli zapewnić, że przelewy są przystępne cenowo i natychmiast przetwarzane. Tekst, uzgodniony już z państwami członkowskimi UE, aktualizuje obecne zasady Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA).

Reklama

Natychmiastowe polecenie przelewu

Natychmiastowe polecenie przelewu ma być wykonywane niezależnie od dnia i godziny, a pieniądze muszą dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Płatnicy powinni również być poinformowani w ciągu dziesięciu sekund o tym, czy przelane środki zostały udostępnione wskazanym przez nich odbiorcom.

Państwa członkowskie, których walutą nie jest euro, będą również musiały stosować zasady, w przypadku rachunków oferujących już regularne transakcje w euro, po dłuższym okresie przejściowym. Będzie istniało specjalne odstępstwo od dokonywania płatności w ciągu dziesięciu sekund dla takich rachunków poza godzinami pracy, biorąc pod uwagę możliwe obawy o dostęp do płynności w euro.

Bezpieczeństwo klientów, kary i sankcje

Aby zagwarantować bezpieczeństwo, dostawcy usług płatniczych powinni dysponować solidnymi i aktualnymi mechanizmami wykrywania oszustw i zapobiegania im, aby uniknąć sytuacji, w której polecenie przelewu trafi na niewłaściwy rachunek z powodu oszustwa lub błędu. W tym celu dostawcy usług płatniczych działający w UE powinni niezwłocznie i bez żadnych dodatkowych opłat świadczyć usługę weryfikacji tożsamości odbiorcy.

Jako dodatkowe zabezpieczenie przed oszustwami, dostawcy usług płatniczych powinni umożliwić swoim klientom ustalenie maksymalnej kwoty przelewu natychmiastowego w euro, którą można łatwo zmodyfikować przed kolejną płatnością.

Jeśli dostawca usług płatniczych nie wywiąże się ze swoich obowiązków w zakresie zapobiegania oszustwom i spowoduje to szkody finansowe, klient może zażądać odszkodowania od usługodawcy, zgodnie z nowymi przepisami.

Dostawcy usług płatniczych oferujący natychmiastowe przelewy powinni również sprawdzić, czy którykolwiek z ich klientów podlega sankcjom lub innym środkom ograniczającym związanym z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Opłaty pozostają bez zmian

Opłaty stosowane przez dostawcę usług płatniczych w odniesieniu do natychmiastowych transakcji polecenia przelewu w euro nie mogą być wyższe niż opłaty stosowane w przypadku transakcji „nie natychmiastowych”.

Cytat

Michiel Hoogeveen (ECR, NL), odpowiedzialny za sprawozdanie, powiedział: „Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. Pożegnajmy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia”.

Kolejne kroki

Tekst przyjęto 599 głosami do 7, przy 35 wstrzymujących się.

Nowe przepisy wchodzą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na zastosowanie rozporządzenia.

źr. Media PE

Reklama
Poprzedni artykułWojewoda podkarpacki spotkała się z rolnikami oraz służbami i inspekcjami
Następny artykułSilny wiatr i oblodzenie. Kolejna niespokojna noc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!