Strona główna PRZEMYŚL Wypadek na stoku w Przemyślu. Poszkodowana 15-latka

Wypadek na stoku w Przemyślu. Poszkodowana 15-latka

0
Reklama

Wczorajszy wyjazd na narty zakończył się pechowo dla 15-letniej mieszkanki Krakowa. Podczas zjazdu ze stoku najechał na nią 41-letni narciarz. Apelujemy, aby nie zapominać o bezpieczeństwie własnym i innych oraz zachować ostrożność i rozwagę na stokach narciarskich.

Wczoraj po godz. 15, dyżurny przemyskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na stoku narciarskim w Przemyślu doszło do zdarzenia, w którym ucierpiała 15-letnia mieszkanka Krakowa.

Reklama

Podczas wyjaśniania okoliczności zderzenia, policjanci ustalili, że 41-letni mieszkaniec Lubaczowa, podczas zjazdu ze stoku, nie zachował ostrożności i nagle najechał na 15-latkę. Oboje przewrócili się. Nastoletnia mieszkanka Krakowa, z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu, została przewieziona przez ratowników medycznych do szpitala na badania.

41-latek został poddany badaniu na stan trzeźwości. Okazało się, miał w organizmie 0,36 promila.

Policjanci wyjaśniać będą dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Apelujemy o ostrożność i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych.

Zawsze pamiętajmy o regułach określonych w dekalogu narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które określają zasady bezpiecznego korzystania ze stoków. Oto one:

• „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
• „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
• „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
• „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
• „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
• „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona, jest niebezpieczne.
• „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
• „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę, lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
• „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
• „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwalana podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

Reklama
Poprzedni artykułAwantura obcokrajowców w Mielcu. Trzy osoby pobite, zatrzymano Ukraińca
Następny artykułBurze śnieżne przeszły przez region. Utrudnienia w ruchu [foto, video]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!