Strona główna RZESZÓW Wirtualny spacer po Rzeszowie z aplikacją City Talks

Wirtualny spacer po Rzeszowie z aplikacją City Talks

0
Reklama

Z okazji Święta Paniagi Estrada Rzeszowska i aplikacja City Talks zapraszają na unikatowe spacery po mieście. Aplikacja mobilna City Talks to proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi.
W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ulicy 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.
Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy…
„Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!
City Talks to coś więcej niż mobilna aplikacja turystyczna. Jest to innowacyjna e-usługa, która sprawia, że zwiedzanie miasta staje się fascynującą przygodą. Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesiony są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście. Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Aplikacja umożliwia użytkownikom zwiedzanie w dwóch wariantach. Spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.
Dodatkowo użytkownik może korzystać z wielu funkcjonalności. Stworzyć własny plan spaceru, filtrować dowolnie zawartość aplikacji i wybierać punkty według własnych preferencji oraz robić zdjęcia, które są zapisywane w galerii. Na co dzień aplikacja będzie dostępna w modelu freemium. Podstawowe funkcje są bezpłatne, a korzystanie z ułożonych spacerów wymaga zapłaty. Twórcy aplikacji chcą, aby ona żyła nie tylko z powodu sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta.
Rzeszów to drugie obok Warszawy miasto dostępne w aplikacji City Talks. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą zwiedzić, czyli odsłuchać aż 250 nagranych mikrohistorii i obejrzeć archiwalne zdjęcia. Z części punktów powstało aż 12 spacerów tematycznych, przybliżających m.in. secesyjną i modernistyczną architekturę miasta, jego legendarnych mieszkańców i słynne rzeszowskie rody, jak również czasy C.K. Galicji i PRL, okres wojennej konspiracji czy dziedzictwo kultury żydowskiej.
Wszystkich zainteresowanych wspólnym spacerem oraz opowieściami o Rzeszowie, które można odnaleźć w aplikacji City Talks zapraszamy 3 maja o godzinie 12.30 do kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza. Drugie tego dnia spotkanie z twórcami aplikacji odbędzie się w Starej Synagodze po spacerze śladami rzeszowskiego getta o godz. 15.30.

Reklama