Strona główna JASŁO W Jaśle powstanie ławeczka „Dudusia” Matuszkiewicza. Napisał muzykę m.in. do „Janosika”

W Jaśle powstanie ławeczka „Dudusia” Matuszkiewicza. Napisał muzykę m.in. do „Janosika”

0
Źr. Urząd Miasta Jasło
Reklama

Znany muzyk jazzowy oraz twórca muzyki filmowej Jerzy Matuszkiewicz przyszedł na świat w Jaśle 10 kwietnia 1928 r. Po kilku miesiącach jego rodzina przeniosła się do Lwowa, gdzie zatrudnienie znalazł jego ojciec, Tadeusz. Na krótko powrócili do Jasła w kwietniu 1944 r., uciekając przed zbliżającymi się Sowietami. Mieszkali w kamienicy w zachodniej pierzei rynku. 

Jerzy, zwany „Dudusiem”, po wojnie przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął karierę muzyczną. Zasłynął jako organizator „Zaduszek Jazzowych” w Krakowie, współtwórca zespołu „Melomani” oraz kompozytor muzyki filmowej, m.in. do „Janosika”, „Czterdziestolatka”, „Wojny domowej” i „Stawki większej niż życie”. Pomimo wielkiej kariery nigdy nie zapomniał o Jaśle. nowego fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury (50 tys. zł), wspierał finansowo także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. W 2015 roku po raz pierwszy ufundował nagrodę swojego imienia dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan. W zeszłym roku, brat pana Jerzego, Lesław Matuszkiewicz, postanowił kontynuować te działania i również przekazał środki finansowe na rzecz uzdolnionej muzycznie młodzieży.

Reklama

W dowód wdzięczności miasto w 2013 r. włączyło go do grona Honorowych Obywateli Miasta Jasła. Zmarł w wieku 93 lat, 31 lipca 2021 roku.

Po śmierci Matuszkiewicza pojawił się pomysł jego upamiętnienia. Aktualnie w pobliżu Jasielskiego Domu Kultury, w miejscu, gdzie łączą się ulice Kościuszki i Rejtana przygotowywany jest plac i ławeczka. Znajdować się będzie na niej podobizna kompozytora, wykonana z brązu. Postać ma trzymać saksofon, a za nią ma znajdować się imitacja fortepianu.

Prace mają zakończyć się pod koniec grudnia br.

Wykonanie „ławeczki Dudusia” to część przedsięwzięcia „Miejski design”, wchodzącego w skład projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, a realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Źr. Urząd Miasta Jasła

Poprzedni artykuł„Swego nie znacie”? Co warto wiedzieć o Nowym Żmigrodzie (FOTO, VIDEO)
Następny artykułKrosno: Drugi dzień Festiwalu Sztuk Alternatywnych – Nocne Teatralia Strachy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!