Strona główna KROSNO Krosno: Drugi dzień Festiwalu Sztuk Alternatywnych – Nocne Teatralia Strachy

Krosno: Drugi dzień Festiwalu Sztuk Alternatywnych – Nocne Teatralia Strachy

0
Źr. Fb Stowarzyszenie Teatralne Badów
Reklama

Festiwal jest współorganizowany przez Festiwal Sztuk Alternatywnych – Nocne Teatralia Strachy oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Ta wyjątkowa kooperacja przynosi nie tylko różnorodność wydarzeń, ale także gwarantuje niezapomniane
doświadczenia artystyczne.

Odkryj magiczny świat Festiwalu Sztuk Alternatywnych – Nocne Teatralia Strachy, który potrwa jeszcze tylko do soboty 9 września 2023 roku. Przygotuj się na niesamowite emocje, artystyczną podróż i spotkania, które zostaną w Twojej pamięci na długo

Reklama

Poniżej publikujemy program artystycznych wydarzeń, zaplanowanych na drugi dzień festiwalu:

8 września /piątek/

REGIONALNE CENTRUM KULTUR POGRANICZA W KROŚNIE

18:00
Morgendagens Land. Wielka góra – wernisaż wystawy prac plastycznych, Karolina Kordyś, Krosno
/wystawa/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
wstęp bezpłatny

Pracę prezentowane na wystawie to wyobrażony świat przepełniony językiem symboli i metafor. Zdarzenia, które mają miejsce w ramach granic Krainy Jutra (Morgendagens Land) opowiadają o cierpieniu, miłości, szczęściu i jakiejś niewiadomej, która z utęsknieniem czeka na nas w dniu jutrzejszym. Bohaterami tych przenikających się historii są zwierzęta, istoty i obiekty, które wpierw narodziły się w mojej głowie, aby następnie zamieszkać w barwnym świecie, pod Wielką Górą. Wspomnienie świata nieistniejącego, którego początek ani koniec nie został poznany. Brak granicy między tym co prawdziwe, a tym co prawdziwe bardziej. Przedstawione stany i zdarzenia zamknięte w symbolu. To historia bez morałów.

19:00
Babel – Wrocławski Teatr Formy – Physical Form Theatre, Wrocław /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
bilet 20zł

Reżyseria, Scenografia, Opracowanie muzyczne: Józef Markocki
Muzyka: Job Karma, fragmenty kompozycji Briana Lustmord’a
Dźwięk: Jan Werner
Charakteryzacja: Ewa Marciniak
Obsada: Józef Markocki, Maria Wenbland, Magdalena Paczkowska, Marek Smycz

Dotyczy, może najbardziej niezwykłego dzieła w historii architektury – wieży Babel. Biblijna budowla jest bowiem – wedle intencji twórców – metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję, po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji.
„Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka. Dotyczy braku porozumienia i kontaktu. Ponieważ ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn… nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych… z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić, w ruchu…” – Józef Markocki.

20:15
Grawitacja serc: Miłość i intymność w dojrzałym wieku – wykład, Klaudia Latosik, Zabrze /wykład/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
wstęp bezpłatny

Wokół intymności osób po 50. roku życia narosło wiele mitów i stereotypów „W pewnym wieku to już nie wypada”, „Seks ma datę ważności”, „Seks jest dla młodych i sprawnych”. Jesteśmy seksualni przez całe życie i to od nas zależy, a nie od mitów, czy pozwolimy sobie na miłość i intymność w dojrzałym wieku. W czasie spotkania Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna i terapeutka, opowie, o możliwościach i wyzwaniach związanych z dojrzałą seksualnością.

20:45
Spotkanie z artystami – prowadzący: Jakub Sawicki, Nocne Teatralia Strachy, Krosno/spotkanie/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
wstęp bezpłatny

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z artystami Teatru Formy z Wrocławia. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Babel”.

21:30
Siódemka – Teatr Badów im. Piotra Bikonta, Badów Górny /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
bilet 20zł

Reżyseria: Piotr Bikont
Asystent reżysera: Joanna Fidler-Sierzputowska
Scenariusz: adaptacja prozy Ziemowita Szczerka pod tytułem „Siódemka’
Muzyka: Przemysław Greger (gitara elektryczna)
Scenografia: Zuzanna Markiewicz
Dźwięk, światło: Kornel Luczek
Obsada: Paweł Pabisiak

„Siódemka, Siódemeczka, szós polskich królowa, droga, która jest kręgosłupem polskiego państwa”. To właśnie ta droga będzie ostatnią dla bohatera przedstawienia, Pawła, który jedzie z Krakowa do Warszawy na bardzo ważne spotkanie. Droga ta stanie się dla niego, jak i dla widzów rachunkiem sumienia, próbą zmierzenia się z Polską, polskością i z Belfegorem, zapomnianym przyjacielem z dzieciństwa. „Siódemka” to monodram w wykonaniu Pawła Pabisiaka z muzyką na żywo w wykonaniu Przemka Gregera (gitara elektryczna).

23:15
Spotkanie z artystami – prowadzący: Dagmara Bogacz, Nocne Teatralia Strachy, Krosno/spotkanie/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
wstęp bezpłatny

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z artystami Teatru Badów im. Piotra Bikonta. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Siódemka”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!