Strona główna DĘBICA W czasie deszczu dzieci … warto zabrać do Muzeum Lalek w...

W czasie deszczu dzieci … warto zabrać do Muzeum Lalek w Pilźnie (VIDEO)

0
Reklama

Przed nami jeszcze prawie miesiąc wakacji, choć w ostatnich dniach pogoda nie dopisuje. W pochmurne dni warto poszukać nieoczywistych miejsc i atrakcji. Często zdarza się, że dobrze znamy ciekawe miejsca Polski i świata, a nie znaleźliśmy jeszcze czasu na wizytę w atrakcyjnych zakamarkach naszego regionu. Jednym z takich, godnych polecenia miejsc jest miasteczko Pilzno z jego główną atrakcją – Muzeum Lalek.

Muzeum powstało z inicjatywy pani Zofii Gągały – Bohaczyk. Będąc z zawodu nauczycielką fizyki na początku lat osiemdziesiątych zainteresowała się wykonywaniem strojów ludowych dla lalek. W 1981 r. założyła w Pilźnie Pracownię Artystyczną „KASIA”, która szybko zyskała uznanie w kraju i za granicami. Początkowo zajmowano się w niej jedynie szyciem ubrań ludowych dla plastikowych zabawek, jednak z czasem, na wzór klasycznych lalek z Europy Zachodniej zaczęto wykonywać drewniane i ceramiczne korpusy. Duże zapotrzebowanie na pomoce do przedszkoli i szkół sprawiło, że pracownia miała mnóstwo zamówień m.in. na kukiełki i pacynki. Wyroby cieszyły się zainteresowaniem na zagranicznych wystawach, z których z kolei wracano z tamtejszymi lalkami. Tak zrodził się najpierw (lata 90-te) pomysł powstania Muzeum Lalek, a w 2000 r. utworzono jego filię w Lipinach, z miniaturową wsią na wzór znanej z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, a także Ogród Bajek.

Reklama

W głównej siedzibie można zobaczyć m.in. drewniane figurki z egipskiego grobowca liczące ponad 1700 lat, bogatą kolekcję przedwojennych lalek z Europy Zachodniej, piękne domki, a także największy w Polsce zbiór japońskich miniaturowych postaci. Powstałe na miejscu można podziwiać choćby w przedstawieniach pór roku i miesięcy oraz polskich legendach. Zwiedzając będziemy mieli także szanse poznać kulisy wytwórni ceramicznych postaci.

Na zakończenie ciekawej wycieczki po stuleciach i kulturach dzieci mogą same przygotować strój dla drewnianych kukiełek.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!