Strona główna DĘBICA W czasie deszczu dzieci … warto zabrać do Muzeum Lalek w...

W czasie deszczu dzieci … warto zabrać do Muzeum Lalek w Pilźnie (VIDEO)

0
Reklama

Przed nami jeszcze prawie miesiąc wakacji, choć w ostatnich dniach pogoda nie dopisuje. W pochmurne dni warto poszukać nieoczywistych miejsc i atrakcji. Często zdarza się, że dobrze znamy ciekawe miejsca Polski i świata, a nie znaleźliśmy jeszcze czasu na wizytę w atrakcyjnych zakamarkach naszego regionu. Jednym z takich, godnych polecenia miejsc jest miasteczko Pilzno z jego główną atrakcją – Muzeum Lalek.

Muzeum powstało z inicjatywy pani Zofii Gągały – Bohaczyk. Będąc z zawodu nauczycielką fizyki na początku lat osiemdziesiątych zainteresowała się wykonywaniem strojów ludowych dla lalek. W 1981 r. założyła w Pilźnie Pracownię Artystyczną „KASIA”, która szybko zyskała uznanie w kraju i za granicami. Początkowo zajmowano się w niej jedynie szyciem ubrań ludowych dla plastikowych zabawek, jednak z czasem, na wzór klasycznych lalek z Europy Zachodniej zaczęto wykonywać drewniane i ceramiczne korpusy. Duże zapotrzebowanie na pomoce do przedszkoli i szkół sprawiło, że pracownia miała mnóstwo zamówień m.in. na kukiełki i pacynki. Wyroby cieszyły się zainteresowaniem na zagranicznych wystawach, z których z kolei wracano z tamtejszymi lalkami. Tak zrodził się najpierw (lata 90-te) pomysł powstania Muzeum Lalek, a w 2000 r. utworzono jego filię w Lipinach, z miniaturową wsią na wzór znanej z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, a także Ogród Bajek.

Reklama

W głównej siedzibie można zobaczyć m.in. drewniane figurki z egipskiego grobowca liczące ponad 1700 lat, bogatą kolekcję przedwojennych lalek z Europy Zachodniej, piękne domki, a także największy w Polsce zbiór japońskich miniaturowych postaci. Powstałe na miejscu można podziwiać choćby w przedstawieniach pór roku i miesięcy oraz polskich legendach. Zwiedzając będziemy mieli także szanse poznać kulisy wytwórni ceramicznych postaci.

Na zakończenie ciekawej wycieczki po stuleciach i kulturach dzieci mogą same przygotować strój dla drewnianych kukiełek.

Poprzedni artykułDni Pogórza Dynowskiego już po raz 56. Gwiazdą wieczoru Cleo
Następny artykułTroje 16-latków kradło w drogerii. Staną przed sądem rodzinnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!