Strona główna DĘBICA Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych

0
źr. IPN
Reklama

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych – Dębica, 3 marca 2024

W uroczystości weźmie udział prof. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.

W duchu narodowej pamięci i hołdu dla członków powojennego podziemia niepodległościowego, Burmistrz Dębicy zaprasza do udziału w tegorocznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podczas których odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ppłk. Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z ziemi dębickiej. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 3 marca 2024 roku.

Ludwik Marszałek był jednym z głównych organizatorów struktur Zrzeszania „Wolność i Niezawisłość” na Rzeszowszczyźnie. W październiku 1946 r. zagrożony dekonspiracją przeniósł się na Dolny Śląsk. Zamieszkał we Wrocławiu, obejmując funkcję kierownika Okręgu Wrocławskiego WiN. 12 grudnia 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i poddany brutalnemu śledztwu.

Reklama

W procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN – Władysława Ciska, por. Jana Klamuta, Stanisława Dydo – został 10 sierpnia 1948 r.  skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu na karę śmierci. Został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu 27 listopada 1948 r. Jego ciało pogrzebano w bezimiennej mogile na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, skąd w 1977 r. zostało ekshumowane i złożone w grobowcu rodzinnym w Cieplicach obok zmarłej w 1976 r. żony. W 2020 roku Ludwik Marszałek został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika.

Pomnik podpułkownika Ludwika Marszałka oraz Żołnierzy Niezłomnych z ziemi dębickiej, powstał w hołdzie dla żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Dębica, którzy po 1944 r. kontynuowali walkę o wolną Polskę w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Monument składa się z kilku elementów. W centralnej części umieszczona została figura ppłk. Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”, ostatniego komendanta dębickiej Armii Krajowej. Na głównej kolumnie umieszczono odlew orła nawiązujący do godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Z kolei na granitowych postumentach znajdują się tablice upamiętniające członków Zrzeszenia „WiN” z ziemi dębickiej, w tym nazwiska zamordowanych w więzieniach we Wrocławiu, Warszawie, Rzeszowie, Krakowie i Wronkach.

Autorem koncepcji upamiętnienia jest artysta – rzeźbiarz Józef Opala, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat wielu nagród i wyróżnień na wystawach ogólnopolskich, autor licznych prac, w tym wielu pomników na terenie całej Polski.

Upamiętnienie powstało jako inicjatywa społeczna realizowana przez Fundację Non Notus oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy. Pomnik został sfinansowany z indywidualnych wpłat darczyńców, sponsorów oraz ze środków pochodzących z dotacji pozyskanych przez Fundację Non Notus.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 3 marca 2024 r. 

  • Msza święta w intencji ojczyzny, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy o godz. 11:00,
  • Po Eucharystii uczestnicy przejdą na plac przy rondzie Adama Mickiewicza. Tam podniesiona zostanie flaga państwowa. Następnie odbędzie się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Odczytany zostanie także apel pamięci, a wojskowa asysta honorowa odda salwę honorową. Uroczystość zakończy złożenie wieńców i wiązanek kwiatów,
  • Ostatnim elementem programu będzie Gala, która odbędzie się w Domu Kultury i Kinie „Śnieżka”. W trakcie spotkania planowane są okolicznościowe wystąpienia, wręczenie honorowych wyróżnień i podziękowań, a także występ Grupy Safo Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oraz zespołu Soul Sanok,
  • Podczas uroczystości w Domu Kultury i Kinie „Śnieżka” będzie można nabyć książkę autorstwa dr. hab. Tomasza Balbusa: Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja” oraz liczne publikacje Instytutu Pamięci Narodowej, które będą prezentowane na stoisku Wydawnictwa IPN,
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!