Strona główna WIADOMOŚCI Kilka trików na tańszą jazdę

Kilka trików na tańszą jazdę

0
Reklama

Ceny benzyny idą ciągle w górę, a na koncie takich zmian nie widać? Zastosuj kilka zasad ekojazdy i oszczędzaj nawet połowę paliwa.

 

  1. Ciągle włączona klimatyzacja w Twoim samochodzie, to o 15 procent większe zużycie paliwa, staraj się unikać włączania klimatyzacji, kiedy jest to niepotrzebne.

2. Planuj trasę wcześniej, jeśli wiesz, że w danym miejscu często są korki, próbuj je ominąć, jedz obwodnica i unikaj jazdy przez miasto, tym sposobem możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.
3. Wyrzuć z samochodu niepotrzebne rzeczy. Ciągle wozisz skrzynkę z narzędziami, a na dachu bagażnik dachowy?  Jeśli jest są Ci niepotrzebne, ściągnij je, zwiększają opory powietrza i obciążają samochód. Każde 100 km pokonanych ze 100 kg nadbagażem to 1 litr benzyny wypuszczony w powietrze. 
4. Sprawdzaj ciśnienie w oponach, pamiętaj, że łączą się one z asfaltem, a im szersza opona tym większe opory dla toczącego się samochodu.
5. Nie wciskaj pedału gazu do końca,  powolne przyśpieszanie jest złe dla ekonomi, ale dużo gorsze jest wciskanie gazu do podłogi. Najlepszą opcją jest przyśpieszać szybko wciskając gaz na 3/4, aż do uzyskania zamierzanej prędkości.
6. Jedz rozsądnie i hamuj silnikiem. Jeśli w oddali widzisz czerwone światło nie staraj się dojechać do niego jako pierwszy, wystarczy, że ściągniesz nogę z gazu, a samochód sam będzie toczył się do świateł.

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułRośnie liczba zgonów wśród Polaków, czeka nas niechlubny rekord?
Następny artykułPolicja zlikwidowała sklep z dopalaczami