Podczas uroczystej gali, która  odbyła się 7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie, uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Wśród wyróżnionych nie zabrakło przedstawicieli z województwa podkarpackiego. Organizatorami najciekawszych wydarzeń w województwie byli:

  1. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
  2. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
  3. Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli
  4. „Jarendówka”, oddział fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu
  5. Arborteum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach

Hasłem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa była “Niepodległa dla wszystkich!” – nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas 26. edycji EDD odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach. W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym i osobom, dla których historia, zabytki i kultura są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Wyróżnienia wręczał pan Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wieczór uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.