Strona główna WIADOMOŚCI Są pierwsze wyniki badań nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19

Są pierwsze wyniki badań nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19

0
Reklama

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział na ostatniej konferencji prasowej, że trwają badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu Covid-19. Szef resortu zdrowia powiedział, że:

pierwsze wyniki badań klinicznych nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19″.

Reklama

Niedzielski powiedział też, że badania nadal trwają, więc ostateczny wynik może się różnić, jednak nie ma zbyt dużej liczby pacjentów, by szybko przeprowadzić dalsze badania.

Badania nad amantadyną rozpoczęły się wiosną tego roku, choć w Polsce stosowana była już od kwietnia roku ubiegłego. Pierwszym lekarzem stosującym amantadynę był lek. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla, o którym wielokrotnie pisaliśmy i przeprowadziliśmy rozmowę. Mała liczba przebadanych osób wynika z faktu, że od wiosny liczba zakażeń na Covid-19 zaczęła spadać. Możliwe, że badania ruszą szybciej na jesieni, kiedy to prognozowany jest wzrost liczby zachorowań.

Prof. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podczas pierwszych badań nad amantadyną zaznaczył, że: „Amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi Covid-19, w kierunku ostrej niewydolności oddechowej, także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w Covid-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej”.

W minionym tygodniu w Warszawie odbyła się uroczysta gala Osobowość Roku, podczas której wyróżnienie w dziedzinie nauka otrzymał Włodzimierz Bodnar.

Reklama
Poprzedni artykułTrudne warunki na drodze. Trzy kolizje w jednym miejscu
Następny artykułPijana 20-latka uderzyła w autobus i odjechała z przebitą oponą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!