Strona główna HISTORIA Rzeszowscy studenci przygotowali patriotyczną grę planszową. Wywołała kontrowersje

Rzeszowscy studenci przygotowali patriotyczną grę planszową. Wywołała kontrowersje

0
Reklama

Rzeszowscy studenci przygotowali edukacyjno-patriotyczną grę planszową „Bitwa o Polskę”. Ma ona uczyć strategicznego myślenia, taktyki i przewidywania ruchów przeciwnika, ale przede wszystkim ma przypomnieć, czym jest patriotyzm. O grze zrobiło się głośno kilka dni temu po tym, jak niektóre media zarzuciły autorom gry propagowanie rasizmu.

Grę opracowali studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pod przewodnictwem Michał JeżakaMożna w niej, jako dowódca polskiej armii, walczyć z islamskimi terrorystami.

Reklama

Fabuła gry opiera się na fikcyjnej wizji przyszłości: jest 2039 rok i cała Europa została opanowana przez fanatyków, a Polska, jako jeden z ostatnich krajów, broni swoich granic przed najeźdźcami. Inspiracją dla twórców była niestabilna obecnie sytuacja w Europie.

Głównym celem gry jest przypomnienie, w niespotykany dotąd sposób, czym jest patriotyzm i jak powinna być kształtowana postawa obywatela wobec różnych zagrożeń zewnętrznych. Autorzy „Bitwy o Polskę” chcą też zwrócić uwagę na problem terroryzmu w Europie i skłonić ludzi do refleksji na temat historii Polski.

W rozgrywce, która toczy się na mapie Polski, uczestniczy dwóch graczy: obrońca i najeźdźca. Każdy z nich wybiera z sześciu zaznaczonych miast (Szczecin, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Białystok i Gdańsk) po trzy miasta startowe.

Początkiem września twórcy „Bitwy o Polskę” pochwalili się grą w internecie. Planszówka wywołała natychmiast falę komentarzy. Niektóre media zarzuciły autorom ksenofobię i podsycanie lęków. Oburzenie wzbudził scenariusz gry. Problematyczna okazała się również grafika, która ma przedstawiać muzułmanów jako terrorystów z krwią i karabinem w rękach.

Autorzy gry w związku z tym napisali następujące oświadczenie:

Jako twórcy gry Bitwa o Polskę” pragniemy jednoznacznie zaprzeczyć wszelkim wypowiedziom i spekulacjom, jakoby nasza gra miała na celu propagowanie nienawiści rasowej czy jakąkolwiek formy dyskryminacji.
Gra została opracowana w duchu patriotycznym, w oparciu o formułę konfliktu pomiędzy dwoma stronami, w tym wypadku Polską, na której terenie odbywa się tytułowa bitwa, awrogiem zewnętrznym.
Wróg zewnętrzny nie jest jednoznacznie zdiagnozowany.
Przyznajemy, że pomysłem do stworzenia tej gry, były zamachy terrorystyczne, które mają miejsce w Europe oraz na Świecie.
Jednak nie mamy i nie mieliśmy zamiaru nikogo w tym zakresie wskazywać, jako winnych tego typu działań.
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że wszelkie symbole lub grafiki, które wywołują dyskryminacyjne skojarzenia u niektórych osób, na bieżąco weryfikujemy, w oparciu o sygnały przesyłane do nas, jako twórców.
Na koniec pragniemy zapewnić, że jesteśmy osobami otwartymi, szanującymi inne kultury i nacje.
Nie jesteśmy również związani z żadną ideologią, czy ugrupowaniem politycznym. Sama formuła gry
opracowana w duchu patriotyzmu, ma głównie za zadanie poprzez rozrywkę kształtować postawy szacunku wobec Polski, jako kraju, który jest naszą Ojczyzną.
Z wyrazami szacunku;
Zespół realizujący grę „Bitwa o Polskę”

Zainteresowanie grą z jakim spotkali się autorzy jest z pewnością większe niż się spodziewali.

Wiele osób pyta jak może kupić grę. W ciągu najbliższych dni w internecie oraz na portalach społecznościowych ma zostać pokazany klip promocyjny. Ruszy też kampania promocyjna w kraju w czasie różnych spotkań, m.in. na targach. Pomysłodawcy rozpoczynają też na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl zbiórkę pieniędzy potrzebnych na profesjonalne wyprodukowanie gry „Bitwa o Polskę”. Medialny szum w czasie kolejnej rocznicy wiktorii wiedeńskiej zrobił jednak najlepszą reklamę.

Twórcy planują też do końca roku zorganizować pierwszy oficjalny turniej „Bitwy o Polskę” oraz stworzyć oficjalną ligę graczy.

Grę można zamówić pod adresem: https://www.facebook.com/bitwaopolske/

źr. niezalezna.pl, www.facebook.com/bitwaopolske, www.supernowosci24.pl

Reklama