Strona główna POLITYKA Rzeszów: Radni chcą, by w szkołach wisiały teksty z Preambułą Konstytucji

Rzeszów: Radni chcą, by w szkołach wisiały teksty z Preambułą Konstytucji

8
0

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni z klubu PO oraz SLD wyszli z pomysłem, wedle którego, w rzeszowskich szkołach powinny zawisnąć tablice z Preambułą Konstytucji RP.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej jest najważniejszym prawem Rzeczypospolitej i powinna być znana Polakom od najmłodszych lat, a pierwszym krokiem do tego jest poznanie w szkołach jej preambuły. Ten, mający fundamentalne znaczenie dla naszej demokracji akt, zawiera bowiem skrótowo ujęte, najważniejsze idee obowiązującej Polaków umowy społecznej. Dlatego preambuła powinna się znaleźć w widocznym miejscu w każdej szkole, aby uczniowie jak najwcześniej dowiedzieli się, że są członkami Narodu, który dążenie do „prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna” stawia na naczelnym miejscu- podają w uzasadnieniu radni.

Wiesław Buż, radny z SLD, przewodniczący klubu Rozwój Rzeszowa, twierdzi, że dziś zapomina się o najważniejszym dokumencie naszego państwa. Rządzący, nauczyciele, czy też zwykli obywatele zapominają o Konstytucji. Dlatego też wieszając w szkołach tablice z Preambułą będzie można przypomnieć wszystkim o obowiązkach, ale też wartościach i zasadach każdego Polaka.
Preambuła Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. 
źr.: Sejm RP, Onet Rzeszów  foto: Proporzec Prezydenta RP, wikimedia