Strona główna HISTORIA Poszukiwania szczątków ofiar "Małego Katynia" na Podkarpaciu

Poszukiwania szczątków ofiar "Małego Katynia" na Podkarpaciu

0
Reklama

IPN rozpoczął poszukiwanie szczątków ofiar więzienia w Trzebusce, w gminie Sokołów Małopolski. W pobliskich lasach mogą znajdywać się szczątki ok. 300 polskich bohaterów, zamordowanych przez NKWD.

Obóz w Trzebusce powstał  zaraz po wkroczeniu sowietów na tereny dzisiejszego województwa podkarpackiego w sierpniu 1944 roku.  Obóz powstał na terenie gminnego pastwiska, przez blisko 3 miesiące przeszło przez niego ok. 2000 osób, głównie żołnierzy AK i członków Polskiego Państwa Podziemnego. Obóz ostatecznie zlikwidowano w październiku 1944. Większość więźniów została wywieziona na Syberię, część przeniesiono do innych więzień. Około 300 osób zostało jednak rozstrzelanych i pogrzebanych w pobliskim lesie.  Ofiary zabijane były strzałami w tył głowy, czasem przez duszenie lub podrzynanie gardeł. Stąd też to miejsce i wydarzenia nazywane jest „Małym Katyniem”
Prace początkowo mają objąć 7 ha lasów, najczęściej wskazywane przez świadków tamtych wydarzeń.  Badaczom IPN pomagać mają saperzy z jednostki wojskowej w NISKU, dzięki specjalistycznemu sprzętowi mogą wyszukiwać elementy żelazne, w szczególności szczątki naboi i łusek.  Już w pierwszej fazie prac, udało się ustalić miejsca większego skupienia łusek i to tam zostaną zintensyfikowane poszukiwania.

Reklama