Strona główna KROSNO Ponad 100 kg nielegalnych środków ochrony roślin zatrzymane na granicy

Ponad 100 kg nielegalnych środków ochrony roślin zatrzymane na granicy

0
Reklama

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali nielegalny transport środków ochrony roślin w Barwinku. Chemikalia niewiadomego pochodzenia przewoził ob. Ukrainy.

Funkcjonariusze mobilnego patrolu KAS zatrzymali w Barwinku do kontroli samochód dostawczy na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Podczas rewizji pojazdu, funkcjonariusze znaleźli płócienne torby w przestrzeni bagażowej. Znajdowało się w nich 75 foliowych worków bez oznaczeń o wadze 85,5 kg oraz 50 opakowań środków owadobójczych o  wadze ponad 15 kg. Łącznie zatrzymano ponad 100 kg środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Nielegalny towar został zatrzymany do dalszego postępowania prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu,  można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Pozorna oszczędność w postaci zakupu tańszego produktu niewiadomego pochodzenia, może oznaczać poważne koszty tj. utratę plonu, dotacji unijnych a także skażenie środowiska. W 2020 r. funkcjonariusze KAS  na Podkarpaciu udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 200 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!