W Sędziszowie Małopolskim uroczyście otwarto nowoczesny, proekologiczny dworzec kolejowy…PKP S.A. realizuje największy w swojej historii program przebudowy dworców kolejowych. Wartość całego programu szacowana jest na około 1,672 mld złotych (stan na 1.07.2020). Większość inwestycji (około 75 proc.) zostanie sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Oddajemy dzisiaj do użytku kolejny dworzec zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Cieszę się ze wszystkich inwestycji kolejowych, to kolejny krok na drodze do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dworzec to pierwsze miejsce, którą widzą podróżni po opuszczeniu pociągu, jest to swoista wizytówka miasta, dlatego ważne jest, aby było to miejsce funkcjonalne i atrakcyjne. Nowo otwarty dworzec w Sędziszowie Małopolskim jest nowoczesny, energooszczędny, proekologiczny i, co ważne, przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Swój udział w modernizacji obiektu mają fundusze unijne, które pomagają odmieniać oblicze polskich dworców –zaznaczyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Otwarcie dworca w Sędziszowie Małopolskim to dla nas istotne wydarzenie, gdyż dworzec w tej miejscowości był realizowany według autorskiej koncepcji PKP S.A. w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Są to dworce nowoczesne, ale również funkcjonalne, komfortowe, bezpieczne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zaprojektowane z dbałością o środowisko naturalne poprzez zastosowanie energooszczędnych systemów i technologii. W województwie podkarpackim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych prace budowlane związane z przebudową dworca są prowadzone w Radymnie, a do 2023 roku zamierzamy zmodernizować dworce Rzeszów Główny, jako element Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, Stalowa Wola Rozwadów, Czarna Tarnowska oraz Nisko – wyjaśniła Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Chciałabym serdecznie podziękować za wszystkie programy jakie przyczyniają się do rozwoju transportu w naszym województwie, które poprawiają naszą dostępność jako województwa przygranicznego. Rozwój infrastruktury kolejowej jest istotny, jest to dworzec położony na linii od Przemyśla do Krakowa, najczęściej wybierana linia przez mieszkańców naszego województwa – dodała wicemarszałek Ewa Draus

Dla Nas Sędziszowian to szczególny dzień, długo wyczekiwany oddajemy ten piękny budynek dla naszych mieszkańców. Pasażerowie będą mogli w komfortowych warunkach oczekiwać swojego transportu – podziękował w imieniu własnym i mieszkańców Burmistrz Sędziszowa Bogusław Kmieć

Dworzec w Sędziszowie Małopolskim to pierwszy z dwóch dworców w województwie podkarpackim realizowanych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych i sześciu, które zostaną przebudowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w tym regionie kraju. Jest to pierwsza z PID zrealizowana inwestycja, która sfinansowana została ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. IDS-y to budynki nowoczesne, funkcjonalne oraz komfortowe. Dworzec w Sędziszowie Małopolskim został wykonany jako projekt indywidualny. Konieczność jego budowy była podyktowana zmianą lokalizacji peronów po przebudowie infrastruktury stacyjnej w ramach modernizacji linii kolejowej Kraków – Przemyśl, a także chęcią zapewnienia podróżnym miejsca oczekiwania odznaczającego się wysokim standardem wykonania, komfortem
i estetyką.

Parterowy budynek nowego dworca posiada prostą i nowoczesną bryłę składającą się z dwóch części połączonych wiatą, co sprawia że tworzą one spójną funkcjonalno-użytkową całość. Pierwsza z nich to część dworcowa przeznaczona do obsługi podróżnych, gdzie umiejscowiono poczekalnię oraz toalety ogólnodostępne. Druga to tzw. część miejska, w której znajduje się lokal przeznaczony na wynajem. Dominantą architektoniczną założenia jest wieża o wysokości nieco ponad 4 metrów, na której zamontowano wielkowymiarowy podświetlany nocą zegar. Po zachodniej stronie zlokalizowano parking składający się z 43 miejsc postojowych. Dworzec w Sędziszowie Małopolskim jest pozbawiony barier architektonicznych, dzięki czemu został w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto na dworcu wprowadzono szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących – ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Na dworcu będzie bezpieczniej, gdyż zainstalowano na nim nowoczesne systemy: monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Nowy obiekt, zgodnie z obowiązującymi standardami, został również wyposażony w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

ź: Urząd Marszałkowski