Strona główna POLSKA I ŚWIAT Nowa moneta kolekcjonerska NBP

Nowa moneta kolekcjonerska NBP

0
Reklama

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową srebrną monetę o nominale 10 zł. Kolejna moneta kolekcjonerska jest z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. 

Na rewersie monety o nominale 10 zł, znajdziemy podobiznę Henryka Glapińskiego ps. „Klinga”.  wraz z orłem wojskowym i biało-czerwoną flagą z symbolem Polski Walczącej i napisem „Zachowali się jak trzeba”. Na awersie monety, podobnie jak na całej serii  znajdziemy rozerwane kraty i wizerunek orła ustalony na RP, napis: Rzeczpospolita Polska i nominał.
Kapitan Henryk Glapiński urodził się w Częstochowie, podczas II wojny  światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, był także jeńcem obozu Gross Rose. Po zakończeniu działań wojennych nie złożył broni i w kwietniu 1946 roku stanął na czele oddziału partyzanckiego Służby Ochrony Społeczeństwa Motor.
Razem ze swoimi żołnierzami „Klinga” przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko komunistom, jedną z najbardziej znanych jest szturm na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Radomsku  w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku. W wyniku akcji uwolniono 57 żołnierzy podziemia. Podczas odwrotu składający się z 40 osób oddział Kapitana Glapińskiego rozbił 200 osobową grupę pościgową UB.
Henryk Glapiński w wyniku prowokacji UB został aresztowany w sierpniu 1946 roku, skazany na karę śmierci. Rozstrzelano go w łódzkim więzieniu 19 lutego 1947 roku, szczątki zabitego „Klingi” do dziś nie zostały odnalezione. 
NBP wyemitował, aż 15 tys. sztuk srebrnej monety, którą można nabyć w cenie 120 zł w Oddziałach Okręgowych NBP.
foto: pomorska.pl
 

Reklama
Poprzedni artykułJasionka, Rzeszów: Trwa EKO Gala. MPK uruchomił dodatkowe kursy
Następny artykułBieszczady: Szykuje się prawdziwa gratka dla turystów