Strona główna KULTURA Nasz patronat. 50-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Hyżniacy”

Nasz patronat. 50-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Hyżniacy”

0
Reklama

Obchody jubileuszowe odbędą się 28 października 2023 od godziny 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie przewidziane są następujące punkty programu:

Reklama

1.            Wręczenie odznaczeń państwowych dla najbardziej zasłużonych członków Zespołu;

2.            Przedstawienie historii Zespołu;

3.            Jubileuszowy koncert, w którym wezmą udział 3 sekcje Zespołu:

·         obecnie działająca grupa reprezentacyjna;

·         reaktywowana grupa po kilkudziesięciu latach na okoliczność tegorocznego jubileuszu (w skład której wchodzą byli członkowie Zespołu)  

·         grupa dziecięca Mali Hyżniacy.

4.            Przemówienia zaproszonych gości.

Rangę wydarzenia podnosi fakt objęcia go patronatem honorowym przez:

•             Prof. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

•             Dr Ewę Leniart – Wojewodę Podkarpackiego

•             Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego

•             Józefa Jodłowskiego – Starostę Rzeszowskiego

•             Bartłomieja Kuchtę – Wójta Gminy Hyżne.

Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” powstał w listopadzie 1973 r. W tym roku obchodzi 50-lecie swej działalności. W swoim repertuarze posiada tańce narodowe: Polonez, Krakowiak oraz tańce regionalne: rzeszowskie, krośnieńskie, przeworskie, łańcuckie, tańce starej Warszawy. Misją Zespołu jest upowszechnianie, pielęgnowanie i kultywowanie kultury i tradycji, wzbogacanie wiedzy o regionalnym folklorze i kulturze, odzwierciedlenie pieśni, obrzędów, tańców ludowych, które były wykonywane przez minione pokolenia. Dzięki ciężkiej i systematycznej pracy „Hyżniacy” stali się piękną wizytówką Ziemi Rzeszowskiej. Już po roku swojego istnienia Zespół wystąpił na centralnych krajowych Dożynkach w Poznaniu, a potem w Koszalinie.

W okresie swojej działalności trudne do zliczenia są ilości występów, koncertów i wyjazdów Zespołu, podczas których piękno muzyki i tańca naszego regionu wzbudzało zachwyt i podziw w kraju i zagranicą.  Swój dorobek prezentował m.in.  w Piotrkowie Trybunalskim, Koszalinie, Olsztynie, Warszawie, Kleszczowie, Ostrowie Mazowieckim i wielu innych polskich miastach. Prestiżu dodały dwukrotne występy podczas cyklicznej imprezy jaką było „Święto Młodości” w Koninie i Rzeszowie. Zespół do chwili obecnej  aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, uświetniając występami wiele gminnych uroczystości.  Ponadto często jest uczestnikiem konkursów, festiwali i przeglądów zespołów ludowych gdzie zdobywa prestiżowe nagrody lub wyróżnienia.

Swoim tańcem i śpiewem Zespół zdobył uznanie i niejednokrotnie wprawiał w zachwyt również Europejską publiczność. „Hyżniacy” gościli na kilkudziesięciu scenach podczas międzynarodowych konkursów m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czechach, Danii, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Portugalii, Włoszech, Rumuni, Słowacji, Bułgarii na Ukrainie i  wielokrotnie Węgrzech.

Reklama
Poprzedni artykułZnamy oferty na realizację pierwszego zadania z PB100 na Podkarpaciu
Następny artykułDworce PKP w Mielcu i Nisku zyskają nowy wygląd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!