Strona główna KOLBUSZOWA Miał opuścić mieszkanie i nie zbliżać się do bliskich. Sąd ukarał go...

Miał opuścić mieszkanie i nie zbliżać się do bliskich. Sąd ukarał go grzywną

0
Reklama

Dzielnicowi z kolbuszowskiej jednostki po raz kolejny skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Policjanci wydali nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego otoczenia wobec 29-latka, który stosował przemoc w rodzinie. Ponieważ mężczyzna nie zastosował się nakazu, został zatrzymany i ukarany przez sąd w postępowaniu przyspieszonym grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia kolbuszowscy policjanci interweniowali u jednej z rodzin na terenie powiatu kolbuszowskiego. Interwencja dotyczyła przemocy w rodzinie. Po rozpoznaniu sytuacji, dzielnicowi uznali za konieczne wydanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec 29-latka, który stosował przemoc w stosunku do członków rodziny.

Ponieważ mężczyzna nie zastosował się do wydanego zakazu, w sobotę został zatrzymany i doprowadzony do kolbuszowskiej jednostki. Po wdrożeniu trybu przyspieszonego, na zwołanym w niedzielę posiedzeniu sądu, za niestosowanie się do zakazu 29-latek został ukarany grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Reklama

Policjanci przypominają, że zgodnie z ustawą antyprzemocową, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Środek ten obowiązuje 14 dni, ale sąd może przedłużyć czas obowiązywania zakazu.

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  •  podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  •  w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

W ubiegłym roku kolbuszowscy policjanci wydali łącznie 10 tego typu zakazów.  

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!