Strona główna KOLBUSZOWA Miał opuścić mieszkanie i nie zbliżać się do bliskich. Sąd ukarał go...

Miał opuścić mieszkanie i nie zbliżać się do bliskich. Sąd ukarał go grzywną

0
Reklama

Dzielnicowi z kolbuszowskiej jednostki po raz kolejny skorzystali z uprawnień, jakie daje im ustawa antyprzemocowa. Policjanci wydali nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego otoczenia wobec 29-latka, który stosował przemoc w rodzinie. Ponieważ mężczyzna nie zastosował się nakazu, został zatrzymany i ukarany przez sąd w postępowaniu przyspieszonym grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia kolbuszowscy policjanci interweniowali u jednej z rodzin na terenie powiatu kolbuszowskiego. Interwencja dotyczyła przemocy w rodzinie. Po rozpoznaniu sytuacji, dzielnicowi uznali za konieczne wydanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec 29-latka, który stosował przemoc w stosunku do członków rodziny.

Ponieważ mężczyzna nie zastosował się do wydanego zakazu, w sobotę został zatrzymany i doprowadzony do kolbuszowskiej jednostki. Po wdrożeniu trybu przyspieszonego, na zwołanym w niedzielę posiedzeniu sądu, za niestosowanie się do zakazu 29-latek został ukarany grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Reklama

Policjanci przypominają, że zgodnie z ustawą antyprzemocową, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania. Środek ten obowiązuje 14 dni, ale sąd może przedłużyć czas obowiązywania zakazu.

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

  •  podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  •  w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

W ubiegłym roku kolbuszowscy policjanci wydali łącznie 10 tego typu zakazów.  

Reklama
Poprzedni artykułPodczas interwencji wyszło, że posiada środki odurzające
Następny artykułMiał awanturować się i znęcać psychicznie nad matką. Trafił do aresztu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj