Strona główna KULTURA Łańcut: Imponujące nowe projekty w Muzeum Zamek

Łańcut: Imponujące nowe projekty w Muzeum Zamek

0
Reklama

W Muzeum – Zamek w Łańcucie trwają prace remontowo-konserwatorskie i budowlane, realizowane w ramach dwóch projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Pierwszy dotyczy Zamku oraz Parku i nosi tytuł „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”.
Drugi to: „Prace remontowo, konserwatorskie i budowlane Oranżerii oraz Ujeżdżalni w ramach przedsięwzięcia „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych OR-KA II-VII”.
 

Remont wewnątrz i na zewnątrz Zamku

 
Aktualnie prowadzone są prace w podpiwniczonej części Zamku. Dzięki temu Muzeum wzbogaci się o nowe przestrzenie ekspozycyjne. Turyści będą mogli zwiedzać Łaźnie Rzymskie – odnowione zgodnie ze stanem z lat 20. ubiegłego wieku. Obecnie w podziemiach dawnej rezydencji magnackiej ma miejsce: konserwacja polichromii, rekonstrukcja elementów wyposażenia Łaźni, okładziny ścian oraz posadzek z płytek ceramicznych.
Na zewnątrz Zamku prowadzone są roboty izolacyjne podpiwniczonej części budynku. Wykonywane są także prace konserwatorskie przy elewacji, tynkach i stolarce okiennej.
Projekt zakłada również remont i konserwację ogrodzenia. Jego długość jest imponująca i wynosi 2006,5 m.  Do tej pory wykonano już większość prac związanych z przebudową ogrodzenia od strony północno-zachodniej. Wykonawca przystępuje do wykonania ogrodzenia od strony wschodniej.
Na fortyfikacjach trwają prace remontowo-konserwatorskie okładziny murów, gzymsu kordonowego i przedpiersia murów od strony północnej i wschodniej.
Turyści i mieszkańcy odwiedzający park mogą zobaczyć także prace związane z korytowaniem i podbudową alejek. Tam, gdzie to możliwe nastąpi przywrócenie pierwotnego rysu historycznego alejek poprzez opracowanie starego układu, jaki miał miejsce na mapie z około 1930 r.
 

Reklama

Turysta w trakcie remontów

Mimo realizowanych prac, Zamek jest czynny dla zwiedzających. Jak zaznacza dyrektor Muzeum – „W związku z realizacją dwóch wielomilionowych projektów, mogą wystąpić czasowe niedogodności w zwiedzaniu oraz poruszaniu się po całym zespole pałacowo-parkowym. Możliwy jest charakterystyczny dla prac remontowo-konserwatorskich hałas, wzmożony ruch sprzętu budowlanego w Parku czy obecność samochodów na alejkach. Jednak dokładamy wszelkich starań, aby przy tak olbrzymich inwestycjach w jak największym stopniu, w jakim jest to możliwe, ograniczyć utrudnienia dla turystów i udostępniać ekspozycje zgodnie ze standardowym haromonogramem”.
Projekt dotyczący Zamku i Parku będzie realizowany do końca 2019 r. Natomiast zakończenie projektu obejmującego prace remontowo-konserwatorskie i budowlane Oranżerii i Ujeżdżalni jest przewidziane na koniec 2020 r.
Więcej wkrótce. 
 

Reklama