Strona główna HISTORIA W Jarosławiu powstanie mural z Żołnierzami Wyklętymi?

W Jarosławiu powstanie mural z Żołnierzami Wyklętymi?

0
Reklama

Na Podkarpaciu jest coraz więcej miejscowości, które chciałyby upamiętnić bohaterów II konspiracji. W ostatnim czasie, mieszańcy Jarosławia, wyszli z propozycją namalowania muralu przedstawiającego Żołnierzy Wyklętych. 

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Kreatywność Pro Bono. Malowidło byłoby zlokalizowane w centrum miasta. Na ścianie kamienicy przy ul. Jana Pawła II nr 37. Miejsce zostało zaproponowane przez zastępcę burmistrza Jarosławia, Dariusza Tracza.
Piotr Kozak, który jest przedstawicielem fundacji, ma nadzieję, że wspólnota mieszkaniowa nie będzie przeciwna i wyrazi zgodę na namalowanie patriotycznego muralu.
Jak ma wyglądać dzieło? Projekt nie jest jeszcze zamknięty. Na pewno przewidziani są rotmistrz Witold Pilecki, major Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka i sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. Inka. Możliwe, że będzie na nim widniał np. Władysław Koba – człowiek z Jarosławia. Malowidło ma upiększać cytat Zbigniewa Herberta.
To nie pierwsza patriotyczna inicjatywa Piotra Kozaka. Innym, zrealizowanym już, działaniem mającym na celu upamiętnianie ludzi zasłużonych dla Polski było nadanie rondu imienia Witolda Pileckiego.
Murale są jedną z form promowania patriotyzmu w nowoczesnym wydaniu. Liczymy na patriotyczną postawę mieszkańców Jarosławia i poparcie ludzi, którym leży na sercu propagowanie prawdy historycznej.
autor: K. Buczkowska 

Reklama
Poprzedni artykułPolicjanci zabezpieczyli nielegalną broń i amunicję
Następny artykułBabcine sposoby wracają do łask?