Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieciom do zabawy wystarczyło kilka kamyków, patyk bądź kawałek gliny, nieco później była to szmaciana lala bądź drewniany konik, natomiast dzisiaj wydawałoby się, że dziecku potrzeba masę przeróżnych zabawek, by móc rozwijać jego wyobraźnię i by mogło kreatywnie spędzać swój czas. Nic bardziej mylnego! By tak było, najlepiej stworzyć dziecku warunki do tego, by samo lub z naszą pomocą mogło stworzyć interesujące zabawki. Dzięki temu zyska satysfakcję, a i zabawa będzie o niebo lepsza.
Karton to materiał, który możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przy odrobinie chęci można z niego wykonać naprawdę fascynujące budowle, odpowiadające pasjom i zainteresowaniom naszych pociech. Jednym z pomysłów jest robot z kartonu. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję na stworzenie takiego robota, przy czym jego wielkość zależy od rozmiarów pudełek, jakie znajdziemy w domu. A więc zaczynamy!

Robot z kartonu – co potrzebujemy?
Tutaj także istnieje pewna dowolność, bowiem wszystko zależy od tego, jakie materiały uda nam się znaleźć oraz jakiego robota zechcemy wykonać. Do przygotowania robota według naszego pomysłu potrzebowaliśmy:
- prostokątny karton większych rozmiarów- 1 szt.;
- pudełko po butach- 1 szt.;
- pudełko po chusteczkach higienicznych- 2 szt.;
- rolka po ręczniku papierowym- 2 szt.;
- rolka po papierze toaletowym- 6 szt.;
- tektura twarda;
- kolorowe wstążki;
- sznurek jutowy;
- folia alumioniowa;
- papier kolorowy;
- ołówek;
- mazaki;
- nożyczki;
- taśma klejąca;
- taśma dwustronna;
- klej na gorąco.
Robot z kartonu- krok po kroku
Rozpoczynamy od przygotowania tułowia naszego robota. W tym celu bierzemy największy karton, taśmą klejącą zabezpieczamy jego klapy tak, by zarówno z jednej, jak i z drugiej strony nie dało się go otworzyć, po czym ustawiamy pionowo. Całość owijamy folią aluminiową, przyklejając ją za pomocą taśmy dwustronnej bądź zwykłej. Z papieru kolorowego wycinamy guziczki i kieszonkę, przyklejając je do kartonu.
W kolejnym kroku tworzymy głowę robota. Bierzemy pudełko po butach, zamykając i zaklejając wieczko, po czym podobnie jak w przypadku tułowia, obklejając całość folią aluminiową. Głowę z tułowiem łączymy przy użyciu kawałka sznurka jutowego i kleju na gorąco. We właściwym miejscu naklejamy wycięte z papieru kolorowego oczy i usta, bądź też dorysowujemy mazakami potrzebne elementy twarzy robota. By wykonać włosy, kolorowe wstążki tniemy na długość około 50 cm, związujemy je ze sobą i mocujemy na głowie robota- najłatwiej wykonać nożyczkami niewielki otwór pośrodku pudełka i przepleść garść wstążek. Jeśli chcemy, by były to ciekawe sprężynki, wystarczy każdą wstążkę przeciągnąć po ostrzu nożyczek, dzięki czemu pięknie się one zakręcą.
Teraz wykonujemy kończyny naszemu robotowi. Na ręce wykorzystujemy rolki po ręcznikach papierowych- w kartonie stanowiącym tułów robota robimy niewielkie dwa otwory, podobnie w rolkach papieru tuż przy jednym ze skrajów. Przez otwory przeplatamy sznurek, przytwierdzając tym samym ręce robota do tułowia. Z tektury możemy dodatkowo wyciąć palce, przyklejając je z jednej strony rolki. Nogi robota wykonujemy z rolek po papierze toaletowym, łącząc je w podobny sposób ze sobą- na jedną nogę wykorzystując trzy rolki i pozostawiając nieco luzu pomiędzy nimi, dzięki czemu robot będzie mógł poruszać nogami. Z pudełek po chusteczkach higienicznych robimy buty, przyklejając je do ostatniej rolki.
Pozostaje już tylko udekorować robota według własnego pomysłu, wykorzystując w tym celu kolorowy papier, farby czy mazaki. Im więcej inwencji twórczej dzieci, tym finalny efekt będzie ciekawszy.
Najlepiej, gdy wykonamy osobnego robota dla każdego dziecka. Dzięki temu będą one mogły uczestniczyć w specjalnych misjach ratunkowych, uruchamiając swoją wyobraźnię i mile spędzając czas na kreatywnej zabawie. Zabawa z kartonem to doskonały sposób na wykorzystanie materiałów wtórnych oraz zachęcie dzieci do tworzenia własnych zabawek, które mogą być równie atrakcyjne jak te sklepowe.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem https://strefapakowania24.pl/ dziękujemy za materiały 😊