Strona główna CIEKAWOSTKI Badania polskich naukowców mogą doprowadzić do opracowania nowej metody leczenia choroby Parkinsona

Badania polskich naukowców mogą doprowadzić do opracowania nowej metody leczenia choroby Parkinsona

0
Reklama

Badania naukowców z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie mogą doprowadzić do opracowania nowej metody leczenia choroby Parkinsona.

Reklama

Prace w tym zakresie prowadzą prof. Gracjan Michlewski i prof. Jacek Kuźnicki, którzy otrzymali granty OPUS 25 przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki.

Choroba Parkinsona jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną. Jej objawem jest drżenie kończyn, sztywność mięśni i spowolnienie ruchowe. Zachorowalność z jej powodu stale się zwiększa, szczególnie wśród seniorów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 25 lat liczba chorych wzrosła dwukrotnie. Według danych z 2019 r. zmaga się z nią jedna na tysiąc osób, a wśród osób powyżej 60. roku życia – jedna na sto.

„Główną przyczyną choroby Parkinsona jest zanik neuronów w mózgu, szczególnie neuronów dopaminergicznych, odpowiadających za produkcję neuroprzekaźnika – dopaminy. Ich utrata jest związana z gromadzeniem się białka zwanego alfa-synukleiną” – wyjaśnia w informacji przekazanej PAP prof. Michlewski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK).

Więcej na https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99807%2Cbadania-polskich-naukowcow-moga-doprowadzic-do-opracowania-nowej-metody

Źródło informacji: Nauka w Polsce PAP MediaRoom

Reklama
Poprzedni artykułSłużby mundurowe z Podkarpacia spotkały się na wspólnej wigilii
Następny artykułNa granicy odnaleziono zaginione w UE pojazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!