Strona główna HISTORIA Europejskie Dni Archeologii. Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w ten weekend na...

Europejskie Dni Archeologii. Sprawdź, jakie wydarzenia odbędą się w ten weekend na Podkarpaciu

0
Źr. Kanał YT Muzeum Narodowe w Kielcach
Reklama

Europejskie Dni Archeologii to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia. W tym roku organizatorzy z całej Polski zaplanowali warsztaty, pikniki, gry terenowe, rajdy rowerowe, wystawy, prelekcje i wiele innych ciekawych wydarzeń. Już dziś warto zarezerwować czas, na fascynująca przygodę z archeologią – 16, 17 i 18 czerwca.

Europejskie Dni Archeologii to również doskonała okazja do uczestnictwa w wydarzeniach typu „drzwi otwarte”. Wiele muzeów, instytucji archeologicznych i miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym otwiera swoje drzwi dla publiczności, dając możliwość zwiedzania zwykle niedostępnych obszarów. Jest to również szansa na spotkanie z ekspertami, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Reklama

Europejskie Dni Archeologii. Jakie wydarzenia zaplanowano w województwie podkarpackim?

W naszym województwie udział w akcji bierze pięć instytucji. Pokrótce piszemy o wszystkich propozycjach, ale warto też poznać szczegółowe informacje na stronach tych placówek.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jest instytucją kultury działającą od ponad 100 lat. Gromadzi zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki i rzemiosła oraz przyrody. Posiada własną bibliotekę zawierającą bogaty księgozbiór. W strukturze organizacyjnej Muzeum funkcjonują także dwa oddziały: Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek.
W ramach tegorocznych Europejskich Dni Archeologii Muzeum przygotowało dwa powiązane ze sobą wydarzenia, których tematem przewodnim jest romańska rotunda pw. św. Mikołaja w Przemyślu.

Muzeum Kresów w Lubaczowie

W ramach Europejskich Dni Archeologii Muzeum Kresów w Lubaczowie przygotowało cykl warsztatów skierowanych dla uczniów szkół podstawowych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy (telefonicznie 16 6321802 lub mailowo)

Wysłuchać można będzie również wykładu prezentującego wyniki ostatnich nieinwazyjnych badań Wzgórza Zamkowego w Zespole Zamkowo-Parkowym oraz historię lubaczowskiego fortalicjum.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie – Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

Placówka znajduje się w zabytkowym XVI-wiecznym dworze-spichlerzu w Zgłobniu (gmina Boguchwała). Będzie można zobaczyć wnętrze obiektu, zwykle niedostępne dla zwiedzających oraz magazyn zabytków archeologicznych.
Zapoznamy się z historią obiektu oraz z dziejami badań na terenie południowo-wschodniej Polski. Dodatkową atrakcją będzie pokaz lepienia naczyń ceramicznych oraz – z myślą o młodszych gościach – wielkoformatowa gra planszowa.

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Przygotowano dwie wystawy, kryjące się pod wspólnym tytułem „Autostrada skarbów”. Ekspozycja czasowa w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich oraz wystawa plenerowa prezentowana wzdłuż ulicy Trybunalskiej będą opowiadać o fascynujących znaleziskach archeologicznych z badań poprzedzających budowę autostrady A4, które trafiły do zbiorów naszego Muzeum. Niemal wszystkie z prezentowanych tu eksponatów nigdy nie były wystawiane publicznie! Dla najmłodszych pracownicy muzeum zorganizują warsztaty archeologiczne oraz konkurs plastyczny.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego – Uniwersytecka Składnica Materiałów Archeologicznych

Europejskie Dni Archeologii to doskonała okazja do zapoznania się z codzienną pracą archeologa. Pracownicy i studenci Instytutu Archeologii zapraszają uczniów szkół średnich do spotkania w Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych – w miejscu, do którego trafiają liczne zabytki odkrywane na terenie województwa podkarpackiego i gdzie prowadzone są zarówno badania naukowe, jak i zajęcia dla przyszłych archeologów. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jak wyglądają wykopaliska archeologiczne, co ciekawego może odkryć archeolog w Polsce, co dzieje się z zabytkami wydobytymi z ziemi, na czym polega współpraca z antropologiem badającym kości ludzi sprzed setek lub tysięcy lat. Do obejrzenia będą też wybrane znaleziska znajdujące się w zbiorach Składnicy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!