Strona główna WIADOMOŚCI Dziś Światowy Dzień Wścieklizny. Rusza akcja #Stop Wściekliźnie

Dziś Światowy Dzień Wścieklizny. Rusza akcja #Stop Wściekliźnie

0
Reklama

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny. Z tej racji Przychodnia Weterynaryjna Centaur w Łańcucie prowadzi akcję uświadamiającą, jak niebezpieczna może być wścieklizna nie tylko dla naszych pupili, ale również dla nas.


#STOPWŚCIELIŹNIE – DBAJĄC O ZWIERZĘ, ZABEZPIECZASZ SIEBIE… pod taką nazwą prowadzone są działania mające na celu uświadomienie, jak wiele zła niesie ze sobą wścieklizna.
Wścieklizna jest poważną i nieuleczalną chorobą. Poprzez akcję informacyjną, pracownicy Przychodni weterynaryjnej również przypomnieć o konieczności szczepień naszych zwierząt zwłaszcza kotów i psów, najbardziej narażonych na zarażenie się chorobą.
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna ssaków, mogąca przenieść się na człowieka. Nazwa „wścieklizna” wywodzi się od przebiegu jednej, lepiej dostrzegalnej formy choroby. Cechuje ją znaczne podniecenie i agresja(„wściekłość”). Wściekliznę nazywa się też czasem wodowstrętem (łac. hydrophobia), co jest odbiciem jednego z objawów choroby, mianowicie mimowolnych skurczów mięśni na widok lub sam dźwięk wody.
Według WHO co roku na wściekliznę umiera ok. 60 tys. osób. Dlatego ważne jest, by szczepić swoje zwierzęta domowe i unikać kontaktu z nieznanymi. Między innymi w Polsce, ale też innych krajach Europy, prowadzi się masowe szczepienia dzikich zwierząt, jak np. lisów, o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu.

 
 

Reklama
Poprzedni artykułZmiana prawa. Podczas kontroli drogowej nie musisz mieć już dokumentów
Następny artykułRzeszów: Patriotyczny pociąg Elf2 oddany do użytku