Strona główna WIADOMOŚCI Dwaj Ukraińcy skazani za oszustwa w sprzedaży internetowej

Dwaj Ukraińcy skazani za oszustwa w sprzedaży internetowej

0
Reklama

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie w dniu 25 sierpnia 2022 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wniosek o skazanie w trybie art. 335 § 1 k.p.k. dwóch obywateli Ukrainy Oleksandra O. i Yehora O. oskarżonych o popełnienie przestępstw z art. 286 § 1 kk w zw. art. 294 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk oraz z art. 299 § 1 i 6  kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Niniejsze śledztwo było prowadzone początkowo wspólnie z Wydziałem do Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, a następnie zostało ono powierzone do prowadzenia Wydziałowi w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Przedmiotowe postępowanie zostało wszczęte w związku ze złożonym przez przedstawiciela platformy zakupowej Allegro.pl zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę w/w podmiotu oraz szeregu ustalonych osób. Z dokonanych ustaleń wynikało, iż osoby posługujące się na platformie zakupowej Allegro.pl ustalonymi kontami, oferowały w okresie od dnia 4 lipca 2020 r. do dnia 29 października 2020 r. szereg fikcyjnych rzeczy ruchomych, których nabywcy, w związku z tak zawartymi transakcjami na prowadzone przez nich konta bankowe dokonywali wpłat, nie otrzymując od sprzedających zamówionych przedmiotów, ani zwrotu uiszczonych pieniędzy. W toku śledztwa poza w/w platformą zakupową ustalono łącznie 489 osób i podmiotów pokrzywdzonych, a łączną wartość doprowadzenia ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy, przy przyjęciu iż stanowiła ona znaczną wartość w rozumieniu przepisów kodeksu karnego, oszacowano na łączną kwotę ponad 500 000 złotych. W ramach niniejszego postępowania dokonano m.in. przesłuchania około 600 osób zamieszkałych w różnych regionach kraju, a także dokonano szeregu analiz kryminalnych, zgromadzono obszerną dokumentację księgową, skarbową, bankową, a także uzyskano szereg opinii biegłych oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych opiewających na wysokie kwoty.

Reklama

W dniu 28 sierpnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie II Wydział Karny uznał oskarżonych Oleksandra O. i Yehora O., obywateli Ukrainy, za winnych popełnienia zarzucanych im przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie przestępstw z art. 286 § 1 kk w zw. art. 294 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk w zw. z art. 65 § 1 kk oraz z art. 299 § 1 i 6  kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Zarzucane im czyny dotyczyły dokonania przez wymienionych na platformie zakupowej Allegro.pl przestępstw oszustwa na szkodę szeregu ustalonych osób i podmiotów w łącznej liczbie 489 na łączną wartość niemalże 500 000,00 zł, a także tzw. „prania pieniędzy” uzyskanych z przedmiotowego przestępstwa poprzez podjęcie działań mających na celu udaremnienie bądź w znacznym stopniu utrudnienie ustalenia ich przestępnego pochodzenia.

Yehor O. został skazany na łączną karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych przy przyjęciu wysokości 1 stawki dziennej na kwotę 50,00 zł, natomiast Oleksandr O. został skazany na łączną karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych przy przyjęciu wysokości 1 stawki dziennej na kwotę 50,00 zł.  

Nadto Sąd zobowiązał oskarżonych do solidarnego obowiązku naprawienia szkody w całości na rzecz pokrzywdzonych, a także obciążył ich kosztami postępowania w całości. 

Poprzedni artykułZnęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną. Trafił do aresztu
Następny artykułKolbuszowa: Odsłonięto mural Janka Bytnara ps. „Rudy” na ścianie liceum (VIDEO)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!