Strona główna NAJLEPSZE ARTYKUŁY Czy trądzik pospolity i różowaty to ta sama choroba?

Czy trądzik pospolity i różowaty to ta sama choroba?

0
trądzik pospolity a różowaty różnice
Reklama

Trądzik pospolity – to warto o nim wiedzieć

Trądzik pospolity stanowi najczęstszą chorobę skóry o przewlekłym charakterze. Według przeprowadzanych badań może on dotyczyć nawet 80% nastolatków przechodzących okres dojrzewania (między 12. a 19. rokiem życia). Nie jest to jednak reguła, gdyż obecnie choruje na niego coraz więcej osób dorosłych, a w szczególności kobiet po 25. roku życia. Ten rodzaj dermatozy występujący u osób dorosłych posiada zwykle cięższy przebieg, jest trudniejszy do wyleczenia i może pozostawiać nieestetyczne blizny.

Skąd w takim razie bierze się trądzik? Skłonność do występowania tej choroby bardzo często jest uwarunkowana genetycznie. Przykładowo, jeśli rodzice dziecka w młodości chorowali na trądzik pospolity, prawdopodobieństwo wystąpienia tej dermatozy u dziecka wzrasta do 50%. Do przyczyn występowania trądziku należy zaliczyć także nadmierną produkcję sebum oraz zaburzenia w przypadku rogowacenia ujść mieszków włosowych. Jeśli dojdzie do zatkania porów przez martwe komórki naskórka, powstają idealne warunki do rozwoju i wzmożonego namnażania się bakterii Propionibacterium acnes, które także pogarszają stan skóry.

Reklama

Co zaostrza trądzik?

Choć trądzik pospolity jest chorobą w dużej mierze uwarunkowaną genetycznie, może być wywoływany lub nasilany przez inne czynniki. Można zaliczyć do nich:

  • zaburzenia hormonalne;
  • stres;
  • zanieczyszczenia;
  • promieniowanie UV;
  • nieodpowiednią dietę;
  • zmiany klimatu;
  • niewłaściwą pielęgnację
  • wrażliwość skóry.

Z wymienionych wyżej elementów stres jest czynnikiem, który przede wszystkim wpływa na występowanie trądziku w wieku dorosłym. Może on bowiem zmieniać mikrobiom skóry i sprzyjać namnażaniu się bakterii. 

Laserowe zamykanie naczynek

Jak odróżnić trądzik różowaty od pospolitego?

Trądzik różowaty to, tak jak trądzik pospolity, choroba o przewlekłym i zapalnym charakterze. Warto jednak pamiętać, że na tym kończą się podobieństwa obu dermatoz i trądziku różowatego nie należy traktować jak odmiany trądziku pospolitego. Przede wszystkim dlatego, że stosując kosmetyki do skóry tłustej i łojotokowej, możemy znacznie pogorszyć stan naszej cery dotkniętej trądzikiem różowatym.

W jaki sposób poznać, że mamy do czynienia z trądzikiem różowatym? To choroba skóry, która daje o sobie znać stosunkowo późno, bo dopiero około 30. roku życia, a pełen rozwój dermatozy przypada między 40. a 60. rokiem życia. Do przyczyn występowania trądziku różowatego zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zaburzenia naczyniowo-ruchowe skóry.

W przypadku trądziku różowatego możemy mówić o fazach rozwoju, szczególnie jeśli choroba pozostaje nieleczona lub chora osoba nie stosuje właściwej pielęgnacji. Początkowe objawy to przede wszystkim pojawiający się znienacka i nawracający rumień, który może być zauważalny na twarzy pod wpływem stresu, emocji, a także ekspozycji na słońce czy spożywania ostrych, pikantnych potraw i alkoholu. Z czasem na skórze pojawiają się teleangiektazje, a jeśli nie będziemy odpowiednio pielęgnować skóry, na twarzy pojawią się grudki i krosty, a także obrzęk czy zmiany guzowate.

Zobacz również: Farba do włosów brąz i rude refleksy – jak ich uniknąć?

Trądzik – jak mu zapobiegać?

Trądzik różowaty to niestety choroba, której nie można wyleczyć całkowicie. Jednak jej wczesne rozpoznanie, jak i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz unikanie czynników drażniących może sprawić, że choroba nie będzie dawać o sobie znać. W przypadku pielęgnacji warto sięgać po kosmetyki do skóry wrażliwej i naczynkowej, pozbawione alkoholu oraz innych drażniących substancji.

W przypadku trądziku pospolitego wyleczenie choroby jest możliwe, należy jednak pamiętać, że to długotrwały i często żmudny proces, który może trwać wiele miesięcy, a czasami nawet kilka lat. Stąd, jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy trądziku pospolitego, warto udać się do dermatologa, który postawi trafną diagnozę i zaproponuje leczenie dopasowane do potrzeb Twojej skóry.

Reklama
Poprzedni artykułJemioła coraz większym problemem w lasach
Następny artykułTrzy drużyny z Podkarpacia w ćwierćfinale Pucharu Tymbarka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!