Strona główna GŁÓWNA Amerykańskie archiwalia z II Wojny Światowej trafiły do Rzeszowa

Amerykańskie archiwalia z II Wojny Światowej trafiły do Rzeszowa

0
Reklama

23 sierpnia w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej pojawił się Mark James Looney. Wizyta ta miała na celu przekazanie albumu z wycinkami prasowymi pochodzącymi z amerykańskiego dziennika „Hartford Courant”, dotyczącymi wybuchu wojny w Europie we wrześniu 1939 r.
Archiwalia przekazane przez Marka J. Looneya zawierają informacje dotyczące prowadzonych działań wojennych w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń rozgrywających się w Polsce po najeździe hitlerowskich Niemiec i bolszewickiej Rosji na nasz kraj.
Skąd pomysł by Amerykanin przekazał swoją rodzinną pamiątkę akurat w ręce rzeszowskiego IPN? Powód jest dość prozaiczny. Marka Looney’a łączą z Polską i Rzeszowem powiązania biznesowe, dlatego po konsultacji z Eugeniuszem Krzysikiem (obaj panowie reprezentują firmę UTC Aerospace System) postanowił przekazać cenny album w ręce rzeszowskiego oddziału IPN.
Album został wykonany przez ojca ofiarodawcy – Jamesa Josepha Looney’a III. Jak tłumaczył sam zainteresowany, jego ojciec miał nadzieję, że kiedyś te teksty i zdjęcia posłużą edukacji młodszych pokoleń i pomogą uniknąć powtórzenia tragicznych wydarzeń wojennych.
Przekazany Instytutowi Pamięci Narodowej album rodzina traktuje jako swoistą pamiątkę i przesłanie zostawione przez Jamesa i Tommy Looney’ów. Jest dla nich cennym źródłem, z którego James, jako młody chłopak, dowiedział się o okrucieństwach wojny. James J. Looney prosił o przekazanie albumu osobie lub instytucji, która mogłyby uczyć młodsze pokolenia o tragicznej historii II wojny światowej.
Jak informują pracownicy rzeszowskiego IPN: „Album wzbogacił nasz zasób archiwalny, zostanie zdigitalizowany i będzie udostępniony w czytelni IPN-u w formie elektronicznej zainteresowanym historykom, studentom i dziennikarzom. W wersji oryginalnej będzie prezentowany podczas Nocy Muzeów lub na wystawach. Przekazany album posłuży kolejnym pokoleniom do poznawania wciąż odkrywanej historii.”
Zdjęcie: rzeszow.ipn.gov.pl (Na zdjęciu od prawej szef rzeszowskiego odziału dr Dariusz Iwaneczko, obok niego Mark J. Looney)
Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl

 

Reklama
Poprzedni artykuł77– latek wpadł na przemycie prosząc o pomoc funkcjonariuszy Straży Granicznej
Następny artykułRafał Grodzicki przechodzi do Stali Mielec