Strona główna HISTORIA 80 lat temu zmarł Jan Bytnar „Rudy”

80 lat temu zmarł Jan Bytnar „Rudy”

0
Reklama

Janek Bytnar „Rudy” zmarł 30 marca 1943 roku. Urodził się w Kolbuszowej był żołnierzem Armii Krajowej, harcerzem Szarych Szeregów, a także jeden z bohaterów książki „Kamienie na szaniec”.

Janek Bytnar urodził się 6 maja 1921 r. w domu przy ulicy Nowe Miasto, na którym dziś jest tablica upamiętniająca to wydarzenie. Jego rodzice byli nauczycielami, a ojciec Stanisław byłym żołnierzem Legionów Polskich. W Kolbuszowej mieszkał przez pierwsze pięć lat swego życia. Następnie z rodzicami wyjechał do Warszawy, gdzie podczas okupacji brał udział w akcjach Szarych Szeregów. Do najsłynniejszych należało m.in. namalowanie znaku Polski Walczącej na pomniku Lotnika w Warszawie. Jako dowódca hufca „Południe” Grup Szturmowych prowadził już operacje dywersji z bronią w ręku. W 1943 roku aresztowało go Gestapo.

Reklama

Został pobity przez Niemców do utraty przytomności. Zemdlonego cucono kopaniem w brzuch, między nogi oraz deptaniem rąk. Twarz i głowę ostemplowano znalezionym w czasie rewizji stemplem z „kotwicą”. Mimo tortur, nie wydał nikogo. Został odbity przez swoich kolegów podczas akcji pod Arsenałem, która stała się kanwą dla książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Postać „Rudego” pojawiła się również w filmach takich jak: „Akcja pod Arsenałem” z 1977 roku, „Oni szli Szarymi Szeregami” z 2010 roku oraz „Kamienie na szaniec” z 2014 roku.

W dniu odbicia stan zdrowia Janka opisał jego kolega Tadeusz Zawadzki „Zośka”

„Ogolona głowa, twarz zielono-żółta, zapadnięte policzki, olbrzymi siniec pod okiem, sine uszy. Wielkie oczy szeroko rozwarte, patrzące na nas. Porwaliśmy go na ręce. Każde dotknięcie go przez nas wywoływało krzyk bólu. Z trudem wynieśliśmy go z samochodu na łóżko, nie można go było dotknąć w żadną część ciała (…). Całe ciało od pasa w dół miał koloru jak bardzo silnie opalone i spuchnięte. W wielu miejscach strupy i zakrzepła krew. Nie było widać sińców, całe ciało było równomiernie rozbite. Po chwili powiedział nam, że nie jadł od poniedziałku. Daliśmy mu sucharki i herbatę, ale jeść nie bardzo mógł”.

Janek Bytnar zmarł mając 21 lat. Kolbuszowa upamiętniła swojego bohatera. Jego imię nosi Liceum Ogólnokształcące, jedna z ulic oraz miejscowy Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Pod jego rodzinnym domem co roku odbywają się uroczystości patriotyczne.

Reklama
Poprzedni artykułWsiadł za kierownicę, mimo, że miał sądowy zakaz
Następny artykułPoszukiwani listami gończymi już w rękach policji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj