Strona główna HISTORIA Samospalenie księgowego z Przemyśla. Rocznica śmierci Ryszarda Siwca

Samospalenie księgowego z Przemyśla. Rocznica śmierci Ryszarda Siwca

0
histografy.pl
histografy.pl
Reklama

8 września 1968 w Warszawie Ryszard Siwiec dokonał samospalenia, w proteście wobec inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.  Do wydarzenia doszło podczas dożynek na stadionie X-lecia w Warszawie. Siwiec oblał się łatwopalną substancją, a następnie podpalił. Ugaszano go i odwieziono do szpitala, gdzie zmarł 12 września 1968 roku.

Siwiec urodził się 7 marca w Dębicy, ukończył studia filozoficzne we Lwowie, w trakcie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie pracował jako księgowy w Przemyślu.  W swoim testamencie następująco tłumaczył motywy swojej decyzji:

Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!

Upamiętnienie:

Siwiec pośmiertnie został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski w 2003 roku, czeskim Orderem Tomasa Masaryka,  oraz słowackim Orderem Podwójnego Białego Krzyża. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że rodzina odmówiła przyjęcia Orderu Odrodzenia Polski z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego.  Na jego cześć nazwano, również jeden z mostów w Przemyślu, łączący ulice Borelowskiego i Bohaterów Getta.
fot. historykon.pl

Reklama
Reklama