Strona główna WIADOMOŚCI Wyrok z zawieszeniem dla byłego milicjanta

Wyrok z zawieszeniem dla byłego milicjanta

0
Reklama

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2023 roku Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Leonarda B.  – byłego Komendanta Posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce – winnym pozbawienia wolności działacza NSZZ ,,Solidarność” Franciszka T. oraz stosowania represji wobec jego żony Zofii T. i nieletnich synów Janusza T. i Władysława T.

Oskarżony dokonał zatrzymania pokrzywdzonego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Krośnie pomimo braku ku temu podstaw prawnych i faktycznych, ponadto użył wobec jego osoby przemocy fizycznej, w ten sposób, iż po przewróceniu na podłogę mieszkania ciągnął go następnie wraz z innym nieustalonym funkcjonariuszem za nogi po schodach budynku do wyjścia, a po jego opuszczeniu – po ziemi, do milicyjnego radiowozu, choć pokrzywdzony był w niekompletnym nocnym stroju, bez butów, przy panujących wówczas zimowych warunkach atmosferycznych, narażając go w ten sposób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.

Reklama

Leonard B. kierował także groźby wobec członków najbliższej rodziny pokrzywdzonego, tj. żony i dwóch nieletnich synów  oraz stosował wobec nich przemoc fizyczną w celu zmuszenia ich do podpisania oświadczenia, iż wobec pokrzywdzonego nie stosowano przemocy fizycznej przy zatrzymaniu oraz do informowania o jego związkowej działalności.

Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył  Leonardowi B. karę łączną 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 5 lat.

Reklama
Poprzedni artykułXIX Gala Piłkarska Podkarpacka Nike. Rozdano nagrody [foto]
Następny artykułW Malhowicach rusza odprawa ciężarówek bez ładunku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!