Strona główna RZESZÓW Wykonawca Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki wybrany

Wykonawca Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki wybrany

0
Wizaulizacja projektu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie
Reklama

Mamy dziś historyczny dzień. Możemy mieszkańcom przekazać, że wybraliśmy wykonawcę, który wybuduje w Rzeszowie nowy stadion. To pozytywny efekt pracy wielu osób, zarówno tu w urzędzie jak osób z zewnątrz, mocno wspierających tę inwestycję – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Dzięki wsparciu i determinacji wielu osób udało się ten projekt, nie ukrywam bardzo trudny, dopiąć. Przez wiele lat wydawało się, że jest to inwestycja z gatunku tych, o których głównie się mówi. Nam udało się doprowadzić to zadanie do momentu, w którym mamy już zabezpieczone pieniądze, wybranego wykonawcę i możemy ruszać z realizacją Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego – dodał prezydent Rzeszowa, podczas konferencji, która odbyła się w środę w ratuszu.

Reklama

Wykonawcą nowego rzeszowskiego stadionu będzie Betonox Construction z Sopotu, która złożyła w przetargu najatrakcyjniejszą ofertę – blisko 164 mln zł. Zadaniem firmy będzie w pierwszej kolejności opracowanie dokumentacji projektowej stadionu i następnie jego budowa. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2026 roku.

Obecnie finansowanie budowy PCLA wygląda następująco: miasto Rzeszów – 90 mln zł, Ministerstwo Sportu i Turystki – 60 mln zł, samorząd województwa podkarpackiego 14 mln zł. – Dodatkowe środki, pozwalające rozstrzygnąć przetarg na PCLA , zabezpieczone zostały w Wieloletniej Prognozie Finansowej w ostatni wtorek przez rzeszowskich radnych. Ale musimy też wyraźnie podkreślić, że na wydanie kolejnych pieniędzy na ten projekt miasta już nie stać. Dlatego czynimy intensywne starania o to, aby pozyskać zewnętrzne pieniądze, które zasilą zarówno budżet tej inwestycji a także pomogą m.in. w zagospodarowaniu terenu wokół stadionu, w budowie drogi, w utrzymaniu obiektu – tłumaczył Konrad Fijołek.

– Ten dzisiejszy ważny moment był możliwy dzięki wspaniałej ekipie, która w to przedsięwzięcie się zaangażowała – samorządowi Rzeszowa, samorządowi województwa oraz administracji rządowej. Dzięki wspólnym staraniom udało się doprowadzić do pomyślnego finału. Jeśli chodzi o sytuację w kraju – jesteśmy na etapie przejściowym. Ale wierzę w to, że bez względu na to, kto będzie nowym ministrem sportu, to wsparcie dla PCLA będzie podtrzymane – mówił Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

– Były różne momenty, chwile zwątpienia. Ale daliśmy radę dlatego, ze działaliśmy wspólnie, współpracowaliśmy bez względu na to, kto jakie barwy polityczne reprezentuje – dodał Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– To ważny moment dla miasta i dla województwa, które wspiera ten projekt. Podczas wczorajszego posiedzenia największego klubu w Sejmiku Wojewódzkim rozmawialiśmy na temat dodatkowego wsparcia PCLA. I jest pełna zgoda na dołożenie do tego projektu 15 mln zł. Uchwała w tej sprawie będzie głosowana na Sejmiku pod koniec listopada. Mało tego, jeżeli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi, by jeszcze tę kwotę zwiększyć – zapowiedział Piotr Pilch, wicemarszałek Podkarpacia.

Prezydent Rzeszowa podczas konferencji dziękował osobom zaangażowanym w ten projekt: parlamentarzystom, władzom województwa, wiceprezydentom i podległym im służbom, radnym, przedstawicielom klubu Resovia. – Warto wspomnieć także niedawną deklarację  posła – prof. Zdzisława Gawlika, który powiedział, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe tej inwestycji – mówił Konrad Fijołek.

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.
Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.
Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!