Tradycja rzymskokatolickiego Święta Wszystkich Świętych sięga korzeniami IV w., kiedy to papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytny pogański Panteon. Świątynię przerobiono na Kościół Matki Bożej Męczenników i składano tam relikwie. Co roku 13 maja oddawano cześć męczennikom. W VIII w., papież Grzegorz III przeniósł święto na 1 listopada, a w 837 roku papież Grzegorz IV zarządził, aby ten dzień poświęcony był nie tylko męczennikom, ale wszystkim świętym kościoła katolickiego. W Polsce tradycja odwiedzania cmentarzy zaczęła się tworzyć w XII wieku.
Dzień Wszystkich Świętych, a Dzień Zaduszny
1 i 2 listopada obchodzimy święta pamięci o zmarłych. To Dzień Wszystkich Świętych, nazywany czasami błędnie Świętem Zmarłych i Dzień Zaduszny. Święta te mają odmienne znaczenie i tradycję.
1 listopada wypada Święto Wszystkich Świętych
Polacy odwiedzają wtedy cmentarze, by posprzątać groby, położyć na nich kwiaty i znicze, pomodlić się za zmarłych ze swoich rodzin. Święto oWszstkich Świetych obchodzą katolicy, a także luteranie, anglikanie, metodyści i wiele innych wyznań protestanckich. Świętują także mieszkający w Polsce prawosławni, chociaż nie mają wtedy oficjalnych uroczystości. Dla katolików jest to święto nakazane – muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej.
2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny
W odróżnieniu od Wszystkich Świętych, w tym dniu wspominamy dusze wszystkich zmarłych, a szczególności te, które jeszcze nie dostały się do nieba. 2 listopada katolicy nie muszą uczestniczyć we mszy świętej. Obyczaj Zaduszek jest prawie równie stary, co Święto Wszystkich Świętych. W X wieku zainicjował go św. Odilon z Cluny. Benedyktyn chciał, by nowe święto przyćmiło niechrześcijańskie obchody święta zmarłych, organizowane zazwyczaj na przełomie października i listopada.