Strona główna WIADOMOŚCI Straż leśna zatrzymała quadowców

Straż leśna zatrzymała quadowców

0
Reklama

W dniach 20-22 października 2023 r. Straż Leśna z nadleśnictw Baligród, Cisna, Komańcza i Lesko przeprowadziła wspólną akcję mającą na celu bezpieczeństwo osób przebywających na terenach leśnych poprzez zwalczanie wykroczeń z zakresu nielegalnych rajdów pojazdów terenowych w lesie oraz płoszenia zwierzyny, jak również zwalczanie ogólnie pojętego szkodnictwa leśnego.

– W związku ze zwiększającą się presją na środowisko przyrodnicze przez zwolenników off roadu i licznymi skargami turystów na rozjeżdżanie terenów leśnych w Bieszczadach, strażnicy leśni mieli kolejny pracowity weekend – mówi Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. – W teren na szlaki turystyczne, w wysokich partiach lasu, ruszyły patrole piesze oraz jeden zmechanizowany.

Reklama

Strażnicy wykorzystali na akcji m.in. dron oraz quad i fotopułapki. Wszystkie czynności dokumentowane były poprzez nagrania kamerami interwencyjnymi.

– Działania przyniosły zamierzony efekt, nałożono kilkanaście mandatów karnych w najwyższym dopuszczalnym wymiarze kwotowym – dodaje Tomasz Belczyk, komendant Straży Leśnej w Baligrodzie. – Ponadto skierujemy do organów ścigania sprawę motocyklisty, który nie zatrzymał się do kontroli i próbował potrącić strażnika leśnego. Trzeba zaznaczyć, że nasze działania były bardzo pozytywnie odbierane przez pieszych turystów, którzy wędrują po Bieszczadach.

To kolejna akcja, w trakcie której ukarani zostali użytkownicy pojazdów terenowych urządzający sobie nielegalne rajdy.

Na początku października podobne efekty przyniosła akcja „Jesień 23” prowadzona przez strażników z nadleśnictw: Dukla, Kołaczyce i Strzyżów. Wówczas złapano na gorącym uczynku sprawcę kradzieży drewna, kilkunastu kierowców ukarano grzywną za nieuprawniony wjazd do lasu i niszczenie runa, wystawiono też kilkanaście manatów.

W wyniku dotychczasowych działań udzielono prawie 200 pouczeń, nałożono ponad 70 mandatów karnych na kwotę 20 tys. zł., ujawniono 4 kradzieże drewna, przeprowadzono dziesiątki innych kontroli, m.in. przewożonego drewna, punktów przerobu drewna, pól biwakowych i miejsc parkowania pod kątem bezpieczeństwa i właściwego zachowania osób tam przebywających.

źr. RDLP Krosno

Reklama
Poprzedni artykuł60 lat temu sprowadzono pierwsze żubry w Bieszczady
Następny artykułWszystkich Świętych- historia uroczystości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!