Strona główna POLSKA I ŚWIAT Wojsko Polskie przyjmie transseksualistów

Wojsko Polskie przyjmie transseksualistów

0
Reklama

Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji wydała dokument, wedle którego armie europejskie będą mogły przyjmować w swoje szeregi osoby transseksualne. Wojsko Polskie również będzie musiało akceptować takie osoby.


Dotychczas transseksualizm uznawany był w Polsce za schorzenie, które nie pozwalało na czynną służbę wojskową. Teraz po wydaniu przez Europejską Komisję przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji obowiązku wyrównywania wszystkim osobom szans i równości, Wojsko Polskie również będzie mogło przyjąć w swoje szeregi osobę transseksualną.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało rozporządzenie, które odnosi się do europejskiego nakazu „przygotowania przepisów gwarantujących w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia”.
Obecnie osoby wyznające LGBT były kwalifikowane do kategorii „E”, czyli niezdolne do służby w wojsku. Jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie w obecnym brzmieniu, transseksualizmu nie będzie na liście chorób i schorzeń branych pod uwagę przy ocenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Raport na temat Polski zawierał szereg szczegółowych zaleceń wobec władz Polski, które powinny zostać zrealizowane przed kolejną procedurą monitoringową ECRI. Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia- zaznaczyło Ministerstwo Obrony Narodowej.

źr. Polsat News, foto: Wikipedia commons 

Reklama
Reklama