Strona główna BIESZCZADY W Bieszczadach powstanie nowa strzelnica

W Bieszczadach powstanie nowa strzelnica

0
Obrazek ilustracyjny
Reklama

Powiat Bieszczadzki otrzymał rządowe dofinansowanie na budowę strzelnicy. Prawie 4 miliony złotych pozwoli na wybudowanie strzelnicy, dzięki której będzie możliwy rozwój młodzieży, członków organizacji proobronnych i żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy formacji uzbrojonych niewchodzących w skład tych Sił.

Jest już wstępny plan i miejsce, gdzie strzelnica powstanie.

Reklama

Zapytaliśmy radnego powiatu bieszczadzkiego, Wiesława Sowińskiego, o możliwości, jakie da wybudowanie w powiecie strzelnicy. Radny już dwa lata temu optował w powiecie o postawienie strzelnicy. To on tuż po wybuchu wojny za wschodnią granicą ponowił apel o wybudowanie strzelnicy i dzięki zaangażowaniu swojemu oraz mieszkańców, temat podniesiono:

Pomysł na strzelnicę w Ustrzykach Dolnych miałem już 2 lata wcześniej. Jednak nie było zainteresowania, że tak powiem, osób decyzyjnych. Dlatego w marcu [tego roku przyp. red.] po wybuchu wojny na Ukrainie, od razu wykorzystałem sytuację i w dwa tygodnie zebrałem 900 podpisów wśród mieszkańców. Następnie jako radny powiatowy złożyłem na sesji (jeszcze w marcu) odpowiedni wniosek i złożyłem petycję do Zarządu Powiatu o budowę ogólnodostępnej strzelnicy sportowej.

Projekt strzelnicy

Szukaliśmy wspólnie ze Starostą (był bardzo zaangażowany w to) miejsca i finasowania inwestycji. Znaleźliśmy nieruchomość Skarbu Państwa, którą wojewoda nam (powiatowi) zgodził się przekazać. Pojawił się także w MON-nie projekt „Strzelnica w każdym powiecie” i po konsultacji z firmą zajmująca się sporządzanie projektów i budową strzelnic Zarząd Powiatu oficjalnie uchwałą zatwierdził budowę strzelnicy. Złożyliśmy (powiat) stosowne dokumenty w MON i czekaliśmy. Dokumentacja musiała zawierać wiele rzeczy spełniając wymogi strzelnic MON (w załączniku) Udało i projekt dostał dofinansowanie w kwocie 4 mln zł. Od rozpoczęcia moich działań do przyznania pieniędzy z MON na strzelnicę to ponad 7 miesięcy. Sporo czasu, wiele spotkań i rozmów oraz przekonaniu kliku osób to wymagało ale strzelnica w Ustrzykach staje się coraz bardziej realna. Będzie to chyba najnowocześniejszy obiekt tego typu na podkarpaciu (nie licząc mundurowych) Koszt budowy to 5 milionów złotych. Będzie to strzelnica kryta. Strzelnica będzie miała 7 osi o długości 50metrów. Znajdować się tam będzie także baza dydaktyczna i pełne zaplecze socjalne. Będzie przystosowania także do strzelań wojskowych– przekazał nam Sowiński.

Strzelnica ma powstać w Ustjanowej Górnej. Powstanie na terenie Skarb Państwa, zarządzanym przez starostę bieszczadzkiego.

Na stanowiskach strzeleckich będzie można korzystać z broni tj.:

Pistolet szybkostrzelny, pistolet standard i centralnego zapłonu, Pistolet pneumatyczny, Karabin pneumatyczny.

Dodatkowo przewiduje się wyposażenie strzelnicy uniwersalne, umożliwiające szkolenie funkcjonariuszy, trening i rozgrywanie zawodów objętych regulaminami: służb mundurowych, MON, WOT, PZSS, ISSF, jak również strzelań wymaganych do uzyskania kwalifikacji w zakresie fizycznej ochrony osób i mienia.

Ponieważ strzelnica będzie umiejscowiona w budynku oraz sąsiadować będzie z innymi pomieszczeniami w niezbyt dużej odległości, wymagane jest wykonanie odpowiednich zabezpieczeń przed wydostawaniem się hałasu na zewnątrz pomieszczenia oraz ograniczenia poziomu hałasu wewnątrz pomieszczenia. To także przewiduje koncepcja. Mieszkańcy Ustjanowej mogą więc czuć się bezpiecznie, gdyż przygotowywane wygłuszenie ochroni ich przed mocnym dźwiękiem ze strzelnicy.

Reklama
Poprzedni artykułMaszyna TBM już na Podkarpaciu [foto]
Następny artykułWalczą o dotację na utworzenie kociego szpitala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!