Strona główna GŁÓWNA Ustawa dekomunizacyjna. Samorządy mają czas do 2 września

Ustawa dekomunizacyjna. Samorządy mają czas do 2 września

0
Reklama

2 września mija termin, jaki samorządy mają na zmianę nazw ulic, w związku z ustawą ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. 

Zgodnie z art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.
Jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.
W przypadku niewykonania tego obowiązku wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nową – zgodną z duchem ustawy – nazwę, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony 12-miesięczny termin.
Na Podkarpaciu ustawa dekomunizacyjna dotyczy 18 nazw ulic. IPN jeszcze rok temu otrzymało wykaz z nazwami od Poczty Polskiej:
Baranów Sandomierski – ul. Janka Krasickiego,
Błażowa – ul. Krasickiego,
Dębica – ul. Krasickiego,
Łańcut – ul. Franciszka Zubrzyckiego,
Kolbuszowa – ul. 22 lipca, ul. Aleksandra Zawadzkiego i ul. Janka Krasickiego,
Mielec – ul. J. Krasickiego, ul. Rudnickiego i ul. Tomasza Dąbala,
Nisko – ul. Małgorzaty Fornalskiej,
Płazów – ul. gen. Karola Świerczewskiego,
Radomyśl Wielki – ul. Zawadzkiego,
Radymno – ul. Hanki Sawickiej,
Rzeszów – ul. Juliana Bruna i ul. Lucjana Rudnickiego,
Wielkie Oczy – ul. Dąbrowszczaków,
Zarzecze w gm. Nisko – ul. 22 lipca.
Niebawem sprawdzimy, czy samorządy wywiązały się z obowiązków.
 
źr.: ipn.gov.pl 

Reklama
Poprzedni artykułUtrudniony wjazd do Rzeszowa od strony Tyczyna
Następny artykułRzeszów. Śmierć na torach