Strona główna SANOK Trwa policyjna akcja „Noś odblaski-bądź widoczny”

Trwa policyjna akcja „Noś odblaski-bądź widoczny”

0
Reklama

Jesienna aura – poranne mgły, opady deszczu i deszczu ze śniegiem, szybciej zapadający zmrok – coraz częściej towarzyszą kierującym pojazdami. Te czynniki powodują, że zbyt późno mogą oni zauważyć pieszych i rowerzystów poruszających się drogą. Dlatego sanoccy policjanci przeprowadzają wiele akcji mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jednym z działań jest wręczanie elementów odblaskowych i zachęcanie do ich noszenia również w terenie zabudowanym. W działania często włącza się również kadra kierownicza sanockiej komendy.

Duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Pieszy ubrany w ciemny strój, poruszający się po zmroku, jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Reklama

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Zwiększenie widoczności na drodze może uratować życie, dlatego zadbajmy o to, by odblaski stały się nieodzownym elementem garderoby naszych dzieci, starszych członków rodziny oraz nas samych.

Wczoraj sanoccy policjanci przeprowadzali akcję mająca na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się po drodze, szczególnie po zmroku. W centrum miasta oraz miejscowościach powiatu sanockiego wręczali odblaski i przekonywali, że warto ich używać również w terenie zabudowanym. W działaniach uczestniczył również nadkom. Tomasz Balawajder – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku oraz kom. Arkadiusz Bober – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego sanockiej policji. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów, niektórzy sami podchodzili do policjantów i podejmowali rozmowę, chwaląc za tego typu działania prewencyjne. W obecności policjantów umieszczali opaski odblaskowe w widocznych miejscach i zapewniali, że będą je zawsze nosić, szczególnie po zmroku. Nie zabrakło także dzieci, które z radością zakładały odblaski swoim rodzicom i chętnie fotografowały się policjantami.

Przypominany, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym – piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Nośmy odblaski, bądźmy widoczni na drodze –  nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym. Mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski. Warto w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć odblask niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze. Dajmy dobry przykład i od najmłodszych lat wpajajmy takie bezpieczne nawyki naszym dzieciom.

Reklama
Poprzedni artykułWpadł, bo nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa
Następny artykułKolejny wypadek z udziałem pieszego. Policja wyjaśnia okoliczności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!