Strona główna WIADOMOŚCI Szkolenie terytorialsów ze stawiania min

Szkolenie terytorialsów ze stawiania min [foto]

0
Reklama

Słowami „Za miny, na rubież minowania marsz!” żołnierze z kompanii saperów 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli comiesięczne szkolenie rotacyjne. Zajęcia zostały zrealizowane w miniony weekend 23-24 marca 2024 roku w Garnizonowym Ośrodku Szkoleniowym Staroniwa.

Terytorialsi z Podkarpackiej Trójki regularnie doskonalą swoje umiejętności bojowe, strzeleckie, saperskie czy kompetencje przeciwkryzysowe. Tym razem terytorialsi z kompanii saperów doskonalili swoje umiejętności taktyczne oraz ustawianie zapór inżynieryjnych. Dokładność i precyzja sapera w doborze niezbędnej ilości plastycznego materiału wybuchowego oraz prawidłowego ustawienia i odstawienia wykonanych ładunków jest niezbędna do efektywnej neutralizacji przedmiotu.

Reklama

Należy zacząć od oceny z jakim rodzajem pocisku mamy do czynienia, aby ustalić czy posiada zapalnik a tym samym ocenić jakie jest ryzyko eksplozji. Specjalna kotwiczka umieszczana jest na każdym pocisku przed wydobyciem, tak aby nim poruszyć. Jeśli po kwadransie nic się nie wydarzy rozpoczynamy wydobywanie. Ta praca wymaga wiele cierpliwości i skupienia. Mamy wiedzę teoretyczną, którą podczas szkoleń sprawdzamy w praktyce – wyjaśnia kpt. Grzegorz, dowódca kompanii saperów.

Jednym z zadań żołnierzy z kompanii saperów, było ustawienie zapór minowych. W pierwszej kolejności ustawiali pojedyncze miny, a następnie grupy min. Celem tego zadania było zatrzymanie przeciwnika, kanalizowanie jego ruchów by poniósł jak największe straty.

Zaangażowani w szkolenie żołnierze z Podkarpackiej Trójki prowadzili także rozpoznanie dróg dojazdowych pod względem potencjalnego występowania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, wykrywania i neutralizacji Grup Dywersyjnych Przeciwnika. Drużyna rozpoznania inżynieryjnego przećwiczyła również niezbędne elementy udzielania pierwszej pomocy na polu walki, ewakuację rannych oraz przekazanie meldunku MEDEVAC.

Szkolenia rotacyjne zwykle odbywają się na terenach jednostek wojskowych, strzelnicach, poligonach oraz w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, czyli na terenach pozawojskowych. Zajęcia prowadzone poza terenami wojskowych placów ćwiczeń cechuje większy realizm. Dzięki nim żołnierze mogą lepiej poznać teren, za którego obronę i ochronę odpowiadają. Ważne jest również praktyczne zaznaczenie obecności żołnierzy 3 PBOT w Stałym Rejonie Odpowiedzialności i kontakt z miejscową ludnością.

Celem szkoleń poza podtrzymywaniem potencjału bojowego jest budowa indywidualnych i zespołowych zdolności, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!