Strona główna BIZNES Strona internetowa w XXI wieku – dlaczego jest tak ważna?

Strona internetowa w XXI wieku – dlaczego jest tak ważna?

0
Reklama

Pierwsza strona internetowa powstała dokładnie 20 grudnia 1990 roku, czyli prawie 30 lat temu. Przez pierwsze lata od tego wydarzenia posiadanie strony www było czymś bardzo oryginalnym, a ludzie nie do końca dostrzegali potrzebę zakładania własnych adresów internetowych. Teraz nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do internetu.

Internet wszechrzeczy i zastosowanie stron www

Gdyby zapytać ludzi 30, a nawet 20 lat temu, czy dostrzegają potencjał, jak niesie ze sobą rozwój internetu, wielu odpowiedziałoby zapewne:
– A czym jest ten „internet”?
Mało tego, nawet sam Bill Gates, twórca Microsoftu miał zawyrokować: „Internet? Nie, dziękuję, nie jesteśmy zainteresowani”, ale już kilka lat później prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton powiedział: „Kiedy obejmowałem urząd prezydenta, jedynie eksperci od fizyki słyszeli o terminie World Wide Web. Teraz nawet mój kot ma swoją stronę”.
Mało kto wie, że internetu (a tym samym stron www) nie byłoby, gdyby nie Wielki Zderzacz Hadronów w instytucie CERN w Szwajcarii. To właśnie tam dwóch programistów stworzyło pierwszą stronę www ułatwiającą przekazywanie dokumentów badawczych.

Reklama

Dzisiaj w internecie jest ponad 1,5 miliarda stron www, a ludzi mamy na planecie 7,5 miliarda. W internecie możemy znaleźć wszystko – od przepisów kulinarnych, przez zdjęcia odległych zakątków świata, a na książkach kończąc. Nie ma chyba zagadnienia, które nie byłoby podjęte na łamach stron internetowych. Strony www posiadają nie tylko firmy, ale w pewnym sensie też prywatni użytkownicy – jeśli oczywiście można przyjąć taką nomenklaturę dla własnych profili w mediach społecznościowych. Sam polski rynek e-commerce generuje obroty o wartości 126 mld złotych, a na skalę światową suma ta jest niewyobrażalna.
Internet stał się dla nas źródłem rozrywki i wiedzy oraz sposobem pracy. Zatrudnienie w sektorze e-commerce rośnie z roku na rok, tak samo, jak liczba użytkowników internetu. Po sieci surfuje już ponad 4 miliardy ludzi, a jeśli spełni się cel Elona Muska, twórcy SpaceX i Tesli, ponad 3000 satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej dostarczy internet w każde miejsce na ziemi. Jesteśmy coraz bliżej tej chwili, chociaż kiedyś nazwano by taki scenariusz utopią.


Dlaczego warto (a nawet trzeba) mieć swoją stronę www?

Zalety posiadania strony www będą inne zarówno w przypadku firmy, jak i prywatnego użytkownika nieprowadzącego działalności gospodarczej, więc omówimy te przypadki osobno.

  1. Strona www dla firmy

  • Zrozumienie, że w internecie jest właściwie wszystko, sprawia, że ludzie coraz częściej szukają w nim produktów i usług. Co robimy, kiedy w warszawskim mieszkaniu zatka nam się odpływ umywalki? Wpisujemy w Google „hydraulik Warszawa”. Co robimy, gdy chcemy kupić nowe buty, ale pracujemy do późna? Odwiedzamy portal aukcyjny i mamy dostęp do kilkuset tysięcy ofert obuwia. Wniosek jest prosty – firma musi być tam, gdzie są jej klienci, a ci są bardzo często w internecie.
  • Internet to jedna z naszych głównych rozrywek, a reklamę firmy można umieścić właściwie wszędzie – na firmowej stronie www, w wyszukiwarce, na Facebooku, na YouTubie, czy nawet na Instagramie. Bazując na wyszukiwaniach, możemy się dopasować do tego, czego potrzebują użytkownicy internetu i stać się odpowiedzią na ich potrzeby.
  • Ważny jest też fakt, że posiadanie strony www pozwala nam komunikować się z użytkownikami. Możemy poznawać ich opinie, sugestie czy prośby, a tym samym dopasowywać się do ich oczekiwań i kreować swój wizerunek ekspertów.
  • Strona www pozwala nam przybliżać użytkownikom historię naszej firmy i idee, które za nią stoją, a to jest bardzo ważne w kontekście rywalizacji z konkurencją. Tylko monopoliści mogą sobie pozwolić na rezygnację z reklamy, a jak wiadomo, monopol nie sprzyja tworzeniu zdrowej gospodarki.

Strona www pozwala nie tylko zdobywać nowych klientów w skali lokalnej lub globalnej, ale też utrzymywać relacje z dotychczasowymi klientami i budować renomę marki. Ostatecznie celem każdej strony www jest zarabianie.

  1. Strona www dla osoby prywatnej

Żyjemy w czasach rynku pracownika i ta tendencja jest zauważalna nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wśród pracowników obserwuje się dużą specjalizację – nie chcemy już być ludźmi od wszystkiego, tylko skłaniamy się bardziej ku wąskim, wysoce specjalistycznym dziedzinom, a wszystko po to, by stać się w nich ekspertami. Każdy specjalista (szczególnie wolny strzelec) powinien pomyśleć o założeniu swojej strony www. Na takiej stronie może umieścić swoje dane kontaktowe, referencje oraz informacje poświadczające wykształcenie i doświadczenie. Własna strona www może być traktowana zamiennie za tradycyjne CV.

Reklama
Poprzedni artykułRekord pasażerów na lotnisku w Jasionce
Następny artykułStracił panowanie i wjechał w kiosk. Jedna osoba nie żyje