Strona główna RZESZÓW Stawiają ogrzewane namioty, rozwożą uchodźców po całym kraju. Bieżące działania ws. uchodźców

Stawiają ogrzewane namioty, rozwożą uchodźców po całym kraju. Bieżące działania ws. uchodźców

0
Reklama

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podsumowała podczas wczorajszej konferencji prasowej bieżącą działalność związaną z kryzysem migracyjnym oraz dotychczasowe zaangażowanie służb.

Tym razem w spotkaniu z mediami uczestniczyli: podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, dowódca 3 PBOT płk Michał Małyska i podinsp. Aneta Lechowicz, naczelnik Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Reklama

Kolejny dzień trwającego exodusu ludności cywilnej z ukraińskiego terytorium objętego wojną wymaga ogromnego zaangażowania ze strony służb państwa polskiego – mówiła wojewoda, podkreślając, że liczne zadania są realizowane we współpracy z władzami samorządowymi, przy ogromnym wsparciu wolontariuszy.

– Dziękuje  wolontariuszom, mieszkańcom Podkarpacia i Polski za to, że rozumieją powagę sytuacji i tak aktywnie włączają się w proces pomocy uchodźcom – powiedziała wojewoda.

Ewa Leniart przekazała, że z wtorku na środę przez podkarpackie przejścia graniczne przeszło ponad 63 tys. osób.  

Jak przypomniała wojewoda, Podkarpacie niezmiennie pozostaje województwem recepcyjnym. – Rolą naszego regionu jest pierwsze zaopiekowanie osób, które przekroczą granicę RP. Odbywa się to już w momencie przekroczeni pasa granicznego, ponieważ wiemy, że w punktach granicznych pojawiły się m. in. osoby, które ze strony straży pożarnej organizują dowóz uchodźców do punktów recepcyjnych, następnie PSP sprawnie koordynuje ruchem kołowym. Słowa uznania należą się także naszym kolejarzom oraz Ministerstwu Infrastruktury. Bez tego wsparcia nie udałoby się zorganizować tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest  transport, dyslokacja uchodźców z punktów recepcyjnych poza teren województwa podkarpackiego, zgodnie z ustaleniami uczynionymi  w strategii rządowej – powiedziała Ewa Leniart dodając, że do tej pory największa grupa, która została dyslokowana z punktów recepcyjnych i skorzystała ze zorganizowanej formy pomocy liczyła 27 tys. osób.

Słowa uznania i podziękowania wojewoda skierowała również do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej  z 3 PBOT, którzy zawsze są wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie, a także do funkcjonariuszy służb celno-skarbowych za realizację zadań wykraczających poza zwykłe czynności.

Działania podkarpackich strażaków podsumował podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Działania straży pożarnej, zarówno tej państwowej, jak i ochotniczej opierają się na pomocy udzielonej uchodźcom w  punktach recepcyjnych oraz w organizacji transportu lub relokacji uchodźców w głąb kraju. Ubiegłej doby dokonaliśmy 210 takich przewozów transportem autobusowym oraz ponad 12 tys. uchodźców zostało przewiezionych w głąb kraju, również przy wykorzystaniu transportu kolejowego.  Oczywiście strażacy są na każdym punkcie recepcyjnym – powiedział nadbryg. Babiec.

Zmienne warunki sprawiły, że ostatniej doby musieliśmy rozłożyć  ponad 50 ogrzewanych namiotów, które głównie w porze nocnej pozwalają uchodźcom ogrzać się. Dzięki temu mogą oni w komfortowych warunkach poczekać na autobus czy pociąg. Na każdym punkcie recepcyjnym, przy każdym dworcu kolejowym bądź autobusowym,  czy w każdym innym miejscu, gdzie jest taka potrzeba takie namioty zostały rozłożone. Na razie jest ich ponad 50, ale gdy będzie taka konieczność oczywiście tych namiotów będzie więcej – poinformował szef podkarpackich strażaków.

Poprzedni artykułŻądają usunięcia Zapałowskiego z UR. Trwa polityczna przepychanka
Następny artykułNowi funkcjonariusze straży granicznej złożyli ślubowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!