Strona główna PRZEMYŚL Żądają usunięcia Zapałowskiego z UR. Trwa polityczna przepychanka

Żądają usunięcia Zapałowskiego z UR. Trwa polityczna przepychanka

0
Reklama

Zrobiło się głośno o prof. Andrzeju Zapałowskim, wykładowcy UR, wieloletnim europośle wywodzącym się z LPR, obecnie radnym miasta Przemyśla i polityku Konfederacji. Wszystko po tym, jak na swoim Facebooku napisał, że popiera działania przemyskich kibiców ws. tzw. patroli obywatelskich, a gardzi uciekającymi przed wojną na Ukrainie mężczyznami.

Przypomnijmy, w Przemyślu pojawiły się sygnały, że cudzoziemcy zaczepiają kobiety i stwarzają zagrożenie dla społeczności. Policja potwierdziła atak z nożem na właściciela sklepu w Medyce oraz ogryzienie palca ratownikowi medycznemu przez ob. Turkmenistanu. Trzech Hindusów zostało pobitych, wciąż poszukiwani są sprawcy.

Reklama

Zapałowski miał napisać, jako komentarz do wydarzeń w mieście, które wzbudziły ogromne emocje w całej Polsce, że żąda od władz miasta stanowczego rozprawienia się z bandytami, którzy podszywają się pod uchodźców”. Zaaprobował działania kibiców i stwierdził, że i starsi włączą się do działań patrolujących, jeśli zajdzie potrzeba.

Druga strona odpowiada

Agata Kulczycka, dziennikarka „Gazety Wyborczej” w swoim tekście napisała, że Zapałowski chwali rasistowskie ataki na uchodźców w Przemyślu. Polityk zapowiedział proces dziennikarce. Na swoim facebooku zamieścił skany pism od adwokata, w których obrońca Zapałowskiego, adw. Paweł Bała, wzywa dziennikarkę do zaniechania naruszania dóbr osobistych. Obrońca domaga się usunięcia tekstu w serwisie internetowym „GW” opublikowania sprostowania i przeprosin oraz wpłaty kwoty 25 tys. złotych na cele charytatywne, związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Wpłata miałaby zostać zrealizowana na konto Caritas.

Na reakcje przeciwników Zapałowskiego nie trzeba było długo czekać. Poseł PO Marek Rząsa skomentował poglądy polityka Konfederacji dość krótko: „jest zakałą i hańbą Przemyśla”.

Dr Paweł Bała wystosował wobec posła Rząsy podobne pismo, jak do dziennikarki „Wyborczej”. Wzywa w nim posła do usunięcia wpisów, które zdaniem prawnika szkalują dobre imię Zapałowskiego, opublikowania sprostowania i przeprosin, a także wpłaty takiej samej kwoty na cele charytatywne, co w przypadku Kulczyckiej.

Petycja o odwołanie Zapałowskiego

W sieci pojawiła się petycja o odwołanie Zapałowskiego z funkcji wykładowcy UR. Wśród prawie 400 podpisanych osób, chęć ukarania profesora i wydalenie go z uczelni zadeklarowali m.in. Agnieszka Holland, poseł Adam Szłapka, Jacek Żakowski, czy prof. Krzysztof Pyrć.

Rektor UR prof. Sylwester Czopek, w odpowiedzi na petycję, zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego. Komisja dyscyplinarna sprawdzi, czy wpisy Zapałowskiego godzą w nieetyczne i nielicujące z postawą akademicką zachowanie. Jednocześnie zauważył, że „Uniwersytet Rzeszowski zdecydowanie sprzeciwia się każdemu przejawowi rasizmu, segregacji, nienawiści i postawom ksenofobicznym”.

Andrzej Zapałowski tłumaczy sytuację atakiem na jego osobę, a wpisy nie miały charakteru rasistowskiego.

Poprzedni artykułWypadek w Komorowie. Nowe ustalenia ws. śmierci kobiety
Następny artykułStawiają ogrzewane namioty, rozwożą uchodźców po całym kraju. Bieżące działania ws. uchodźców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!